نیاز به مشاوره در این زمینه دارید؟ نام و شماره تماستون رو وارد کنید تا کارشناسان ما به صورت کاملا رایگان با شما تماس بگیرن وبهتون مشاوره بدن!

  نام و نام خانوادگی


  شماره تماس

  نمونه تبادل لوایح موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم، در ابتدا سئوالاتی را مطرح کرده و در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد، با ما همراه باشید.

  نمونه استشهاد محلی اثبات مالکیت زمین
  نمونه استشهاد محلی اثبات مالکیت زمین
  1. معنای اصطلاح تبادل لوایح چیست و در کجا استفاده می شود؟
  2. یک نمونه تبادل لوایح را نشان دهید و جزئیات آن را تشریح نمایید؟
  3. یک نمونه تبادل لوایح که خارج از مهلت قانونی درخواست شده است، را نشان دهید و جزئیات آن را بیان نمایید؟
  4. راه های ارتباطی با وکلای دادگستری در خصوص دریافت مشاوره برای تبادل لوایح چیست؟
  5. کاربرد اصلی قانون 339 آیین دادرسی مدنی در تبادل لوایح چیست و چند تبصره دارد؟
  6. به لحاظ قانونی درخواست های تجدید نظر خواهی برای پیگیری باید در کجا ثبت شود؟
  7. به لحاظ قانونی در تبادل لوایح تاریخ ابلاغ رأی دادگاه بدوی چه وقت است؟
  8. آیا تبادل لوایح در دیوان عالی کشور نیز انجام می شود؟
  9. موضوع تبادل لوایح در ماده قانونی 346 چه چیزی را بیان می کند؟
  10. آیا ثبت لایحه ی جدید بعد از تعیین شعبه در تجدید نظر قابل انجام است؟
  11. نحوه ی رسیدگی در دادگاه تجدید نظر خواهی با موضوع تبادل لوایح چگونه است؟
  12. مراحلی که دادگاه بدوی در تبادل لوایح انجام می دهد، چه اقداماتی است؟
  13. هزینه ی تجدید نظر خواهی در تبادل لوایح چقدر است؟
  نمونه تبادل لوایح
  نمونه تبادل لوایح

  معنای اصطلاح تبادل لوایح چیست و در کجا استفاده می شود؟

  تبادل لوایح یکی از واژه های حقوقی است که در علم قضاوت و حقوق استفاده می شود، تبادل لوایح یکی از پر کاربرد ترین واژه ها در مسائل حقوقی است که افراد باید با آن آشنا باشند، به طور معمول هر فرد در زندگی خود با مسائل حقوقی از جمله استحقاق حق، مسائل ملکی و غیره رو به رو می شود و نیاز دارد که واژه ها و اصطلاحات رایج را بداند و مطابق آن اقدام لازم را انجام دهد.

  در زمانی که یک دعوا یا اختلافی میان دو نفر ایجاد می شود و برای حل اختلاف خود به مراجع قضایی و قانونی مانند شورای حل اختلاف و یا دادگاه و دادسرا مراجعه می کنند، بایستی نسبت به یکدیگر برگه های حقوقی ارائه دهند و درخواست و پاسخ خود را نسبت به یکدیگر ارسال نمایند، مراحلی که انجام می شود، باید به صورت رسمی انجام شود تا ریاست شورا، ریاست دادگاه و ریاست دادسرا که معمولاً از قضات هستند، آن را پیگیری و دنبال نماید.

  برگه های رسمی ارائه شده به روسای قضاوت

  یکی از این راه ها برگه های رسمی ارائه شده به روسای قضاوت است که باید مطابق با تشریفات اداری و قانونی تنظیم گردد، زمانی که اختلاف طرفین با برگه های نظر خواهی مواجه می شود، می تواند اقدامات دو سویه را نیز به همراه داشته باشد، به عنوان مثال یکی از طرفین نسبت به رأی طرف دیگر اعتراض دارد و برای آن سعی می کند تا فرم تجدید نظر خواهی را اعلام نماید، در این حالت می بایست یک نمونه از برگه رأی صادر شده به همراه برگه ی اعتراض به آن را به مسئولین قضایی مرتبط ارسال نماید.

  لازم به ذکر است که این اقدام تا 10 روز فرصت می دهد تا طرف مقابل نسبت به اعتراض ارسال شده دلایل مستند خود را بیان نماید، این پاسخ باید به صورت حقوقی انجام شود و در مقابل با تجدید نظر خواهی طرف مقابل اعتراض طرف دوم انجام گیرد، این اقدامی که انجام می شود، را « تبادل لوایح » می نامند،

  در این بخش لایحه های ارسال شده به صورت قانونی میان هر دو طرف تبادل می یابد و بررسی های قانونی توسط دادگاه یا دادسرا انجام می شود، امروزه از تبادل لوایح به کرار در مسائل حقوقی استفاده می شود و شامل همه موضوعات قضایی خواهد شد.

  یک نمونه تبادل لوایح را نشان دهید و جزئیات آن را تشریح نمایید؟

  تبادل لوایح یکی از اصطلاحات رایج در علم حقوق معرفی شد و شناخت شیوه ی نگارش و تنظیم آن مرحله ی دیگری است که باید نسبت به آن آگاهی داشت، برای این منظور آشنایی با متن این تنظیم می تواند گویای اصلی ماجرای لوایح باشد، از این رو یک نمونه از تبادل لوایح نشان داده می شود تا دانش لازم در مورد آن به دست آید، نمونه از این قرار است:

  یک نمونه تبادل لوایح را نشان دهید و جزئیات آن را تشریح نمایید؟
  یک نمونه تبادل لوایح را نشان دهید و جزئیات آن را تشریح نمایید؟

  برای تشریح این نمونه ابتدا بیان می شود که طرف اول نسبت به طرف دوم دارای اختلاف است و نسبت به رأی صادر شده از سوی طرف دوم اعتراض دارد، برای پاسخ به این اعتراض در جواب آن درخواست تجدید نظر خواهی مجدد می کند، مخاطب اصلی آن همان قاضی رأی صادرکننده می باشد که از موضوع اصلی اختلاف و دعاوی مابین دو طرف آگاه است.

  در این مثال ریاست دادگاه تجدید نظر در یکی از استان ها آمده است، این ریاست در کلاسه شعبه ی حقوقی پرونده دو طرف را مطالعه و طبق شواهد موجود نسبت به آن رأی خود را صادر نموده است، از این رو بعد از خطاب قرار دادن وی در بند بعدی یک نامه ی رسمی به وی ارسال می شود تا لایحه در آن تشریح گردد و قاضی نسبت به آن اطلاع بیشتری پیدا نماید.

  لایحه نظر خواهی

  لایحه ی نظر خواهی اعلام می دارد که مسئله ی حقوقی وی، یک مسئله ی ملکی بوده است که بر اساس آن دچار کلاهبرداری و فروش مال غیر شخصی شده است، توضیح می دهد که فروشی که انجام شده است، بدون اطلاع وی بوده و به صورت فروش زمین به دیگری انجام شده است،

  در این خرید و فروش مبلغی که در طرح دعوای دو طرف برای ملک و زمین در نظر گرفته شده است و از خریدار دریافت شده است، نیز قید گردیده است که آن مبلغ مطابق با نرخ روز بوده و در تاریخ و زمان تعیین شده با نرخ معین ملکی به فروش رسیده است، بیان این جزئیات در دادخواهی های سال های بعد بسیار مورد نیاز است.

  تأدیه وجه مزبور به صورت وام به طرف دعوا داده شده است، قاضی نیز حکمی برای این موضوع صادر کرده که به اشتباه از جزئیات موضوع اعلام شده است، در این وقت طرف دعوا که نسبت به رأی صادر شده اعتراض دارد، قاضی را نیز مخاطب خود قرار داده و از وی می خواهد تا با مشاهده ی این توضیح و دیدن مستندات واقعی آن نسبت به رأی واقعی، تجدید نظر خواهی کرده و دستور لازم را ارسال نماید.

  لایحه نظر خواهی
  لایحه نظر خواهی

  محکومیت فردی که بدون اطلاع صاحب ملک یا زمین، زمین را به فروش رسانده است، را برای قاضی تشریح می کند تا ریاست شعبه ی قضاوت نسبت به موضوع آگاهی بیشتری داشته باشد، از این رو مرحله ی دوم تجدید نظر را اعلام می کند و در شعبه ی فعلی یا شعبه ی دیگری این درخواست مورد رسیدگی و بررسی مجدد قرار خواهد گرفت.

  در صورت تفاوت رأی صادر شده از سوی قضات دو شعبه، شخص معترض می تواند به حق خود نائل آید

  لازم به ذکر است که در صورت تفاوت رأی صادر شده از سوی قضات دو شعبه، شخص معترض می تواند به حق خود نائل آید، ولی در صورتی که رأی مشابه صادر گردد، مستندات فرد معترض یا مالک کافی نبوده و ممکن است، با رد کردن خواسته برای تجدید نظر خواهی مواجه گردد، از این رو توصیه می شود، مستندات و توضیحات پیرامون موضوع به صورت کامل و دقیق باشد تا بتواند بر مشکل پیش آمده فائق آید.

  شایان ذکر است که در صدور رأی این امکان وجود دارد که در طی مراحل دادخواهی، قاضی یکی از شعب دادخواهی مبلغ فروش ملک را بر اساس نرخ ثمن محاسبه کرده است و دیگری نرخ زمین را متناسب با نرخ روز زمین محاسبه کرده باشد، این اختلاف مبلغ در قیمت صادر شده ی نهایی متفاوت است.

  در پایان نیز موضوع رسیدگی به رأی در پرونده دعاوی اعلام می شود تا بررسی مجدد آن به صورت قانونی بر اساس شواهد موجود و مستندات تعیین شده در پرونده رأی درست صادر گردد و دعاوی حقوقی مطابق با واقعیت رأی صادر شده را دریافت نمایند و استحقاق حق انجام گیرد، شماره ی پرونده یا کلاسه ی موضوع در این باره بسیار مورد نیاز می باشد تا قاضی پرونده در بررسی مجدد پرونده با سرعت بیشتر کار قضاوت را انجام دهد، نامه اداری این درخواست با تشریفات تنظیم شده در متن به پایان می رسد.

  یک نمونه تبادل لوایح که خارج از مهلت قانونی درخواست شده است، را نشان دهید و جزئیات آن را بیان نمایید؟

  گاهی اوقات نیز این احتمال وجود دارد که ظرف مدت 10 روز علی رغم ارسال نامه ی تجدید نظر خواهی به طرف دوم، هنوز از موضوع آگاه نشده باشد و از مهلت مقرر نیز گذشته باشد، در این صورت علم حقوق یک راهکار را برای آن پیش بینی نموده است که از طریق آن، طرف دعاوی می تواند اعتراض خود را ارسال نماید، از این رو توصیه می شود تا به نمونه ای که در زیر آمده است، توجه نموده و به جزئیات آن دقت لازم داشته باشید، نمونه از این قرار است:

  یک نمونه تبادل لوایح که خارج از مهلت قانونی درخواست شده است، را نشان دهید و جزئیات آن را بیان نمایید؟
  یک نمونه تبادل لوایح که خارج از مهلت قانونی درخواست شده است، را نشان دهید و جزئیات آن را بیان نمایید؟

  در این نمونه تبادل لوایح در زمانی انجام شده است که مهلت تعیین شده یعنی همان 10 روز به اتمام رسیده باشد و طرفی که نامه اداری این تبادل لوایح را دریافت نموده است، هنوز از آن آگاه نشده است،

  به عنوان مثال ممکن است، فرد در آن ده روز در مسافرت باشد و یا به طور کلی در مکان دیگری حضور دارد که آدرس قبلی او در این مکان بوده و نامه به همین جا ارسال شده است، به هر حال آن چه اهمیت دارد، آن است که در مهلت تعیین شده هیچ اطلاعی از سوی دعاوی نبوده است و زمان از مهلت مقرر نیز فرا تر رفته است.

  از یک فرد کاردان یا کارشناس در مسائل حقوقی کمک بگیرید

  توصیه می شود، در این زمان، فرد طرف دعاوی برای پیشبرد اهداف حقوقی خود که مستحق آن نیز می باشد، از یک فرد کاردان یا کارشناس در مسائل حقوقی کمک بگیرد و مشکل پیش آمده را به درستی برای وی تشریح نماید، بدون شک کارشناس حقوقی مسئله ی پیش آمده را با درایت کامل حل نموده و راهکار های درست را به وی پیشنهاد می دهد تا سریع تر به حق خود نائل آید.

  در این درخواست به همان ریاست قضاوتی که در رأی قبلی صدور حکم را انجام داده است، نوشته می شود و در آن سعی می شود تا یک نامه ی اداری و رسمی به صورت دقیق با جزئیات ماجرای پیش آمده تدوین گردد، در ابتدای معرفی نیاز است که شماره پرونده و کلاسه ی موضوع داد خواهی قید شود تا قاضی نسبت به دادنامه مورد نظر کمال دقت را مبذول نماید، در این نامه از مقام قضاوت و داد خواهی درخواست می شود که پاسخ به تبادل لوایح به درستی بیان گردد.

  در ابتدای این تشریح بیان می کند که قانون و قانون گذار دو امر لازم الاجرا برای احکام صادر شده می باشد و کوتاهی و قصور در انجام آن برای همه ی افراد یک وظیفه حقوقی به شمار می آید که باید نسبت به آن پاسخگو باشند، قوانین شکلی که همان قوانین آیین دادرسی مدنی هستند، با شماره ماده و تبصره های آن بیان می شود تا اطلاع افراد بابت قانونی بودن آن به درستی بیان گردد.

  عنوان کردن شرایط بررسی 10 یا 20 روزه

  در این وقت نیاز است که شرایط بررسی 10 یا 20 روزه را عنوان نمود که در این زمان برای هر رأی صادر شده در متن مهلت نیز تعیین شده است، ولی برای این شخص با این شماره پرونده به دلایلی این امکان میسر نشده است، اما می تواند با تبصره های قانونی ماده ی 339 این اقدام را حل نمود و درخواست دادخواهی خود را ارسال نماید، از این رو دادگاه بدوی را مسئول بر اجرای آن معرفی می کند و مستندات را به ضمیمه ی موضوع پیوند می دهد.

  عنوان کردن شرایط بررسی 10 یا 20 روزه
  عنوان کردن شرایط بررسی 10 یا 20 روزه

  شخص معترض برای تدوین درست اعلام می کند که در ماده ی 339 تبصره شماره ی 2 قانون آیین داد رسی مدنی بیان شده است که این دادخواست در موعد مقرر متوجه قانون بوده است، ولی به دلایل مشکلات خانوادگی و فردی این دادخواهی با تأخیر مواجه شده است و سعی دارد تا اجرای قانون را طبق تبصره ماده ی 339 اجرا نماید، این فرد متقاضی تجدید نظر خواهی است و در مهلت بعد از 20 روز درخواست خود را ارسال می کند تا رسیدگی قانونی به آن انجام شود.

  در ماده ی 306 قانون آیین دادرسی مدنی نیز دادخواست های خارج از مهلت مقرر سبب شده است تا تجدید نظر خواهان در تبادل لایحه دقت نمایند تا درخواست ارسال شده حکم مبنی بر تقاضای مورد نظر را دوباره صادر نماید و به مشکلات فردی پیش آمده توجه نموده تا استحقاق حق طبق شرع و قانون انجام شود و حقی در این بین ضایع نشود، در این زمینه توصیه می شود، حتماً از وکیل حقوقی یا وکلای دادگستری مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

  راه های ارتباطی با وکلای دادگستری در خصوص دریافت مشاوره برای تبادل لوایح چیست؟

  وکلای دادگستری اشخاصی هستند که مسائل حقوقی را خوب می شناسند و با آن آشنایی کامل دارند، این افراد سعی دارند که راه های ارتباطی خود را به صورت آسان در اختیار افراد قرار دهند تا به وسیله ی آن تبادل نظر انجام شود، با این اقدام میزان درآمد وکلا نیز افزایش پیدا می کند، اما توجه داشته باشید که هر وکیلی نمی تواند حس اعتماد مردم را جلب نماید، تنها وکلایی که تعهد اخلاقی دارند و خود را نسبت به مردم مسئول می دانند می توانند موفق باشند.

  برای این کار یک سایت اینترنتی راه اندازی می شود و در آن تمام اطلاعات مورد نیاز وکیل، تخصص و تجربه های وی در آن گنجانده می شود تا از طریق آن مردم نسبت به توانایی و دانش وی اطلاع لازم را به دست آورند، در بخش ارتباط با ما یا بخش راه های ارتباطی نام وب سایت، آیدی شبکه های مجازی مانند تلگرام و غیره و یا حتی شبکه های دیگر مانند اینستاگرام نیز ذکر می شود تا راه های دسترسی افراد آسان تر شود.

  بخش هایی از این صفحه، اختصاص دارد، به بخش تبادل نظر و مشاوره، گاهی اوقات مشاوره به صورت رایگان و به صورت آنلاین انجام می شود، در این حالت مشاوره می تواند محدود به زمان باشد، گاهی اوقات نیز مشاوره به صورت پرداخت آنلاین انجام می شود که نوعی کسب در آمد خواهد بود

  مشاوره های تعیین شده در تمام 24 ساعت شبانه روز انجام می شود

  لازم به ذکر است که مشاوره های تعیین شده در تمام 24 ساعت شبانه روز انجام می شود تا رفاه بیشتری برای مراجعین به سایت فراهم گردد و مشکلات آنان در آن واحد راه حل داده شود، در این زمان معمولاً سایت مورد نظر به معرفی چند نفر از وکلا می پردازد که معمولاً به صورت هماهنگ در یک مؤسسه ی حقوقی مشغول به کار هستند و کارهای حقوقی و مشاوره های حقوقی را به صورت توافقی و هماهنگ با یکدیگر انجام می دهند.

  در این زمان بسیاری از تجربه های کاری و نمونه کار های حقوقی که انجام شده است، در صفحه ی اصلی و لینک های اولیه درج می شود، برخی از لینک های صفحه ی وکلا نیز به تاریخ های خاص اختصاص دارد که در آن تاریخ ها فعالیت های خاصی انجام شده است،

  به عنوان مثال برخی از نمونه کار های ارائه شده برای تدوین نمونه ی تبادل لوایح نیز آمده است که افرادی که در زمینه ی لوایح قانونی و تبادل آن نیاز به دانش دارند، می توانند به آن مراجعه نموده و از آن استفاده نمایند،

  در بسیاری از مواقع نیز این امکان میسر شده است که نمونه کارها به صورت رایگان قابل دانلود و استفاده باشد و از این راه حس اعتماد افراد در فضای مجازی جلب خواهد شد.

  مشاوره های تعیین شده در تمام 24 ساعت شبانه روز انجام می شود
  مشاوره های تعیین شده در تمام 24 ساعت شبانه روز انجام می شود

  کاربرد اصلی قانون 339 آیین دادرسی مدنی در تبادل لوایح چیست و چند تبصره دارد؟

  یکی از قانون های آیین دادرسی مدنی قانون 339 است، این قانون دارای دو تبصره می باشد که برای تبادل لوایح کاربرد دارند، کارشناسان حقوقی و وکلای حقوقی در شرایط خاص به این ماده ی قانونی استناد می کنند تا راه حل اجرایی لازم را برای موکل خود پیشنهاد دهند،

  در این ماده متقاضی تجدید نظر خواهی مجدد، دادخواست خود را در شعبه ی دادگاه تجدید نظر خواهی و یا دفاتر بازداشتگاهی آن شعبه ارسال می کند، توجه داشته باشید که متقاضی تجدید نظر خواهی ظرف مهلت مقرر این اقدام را انجام می دهد و به رأی صادر شده در آن محل اشاره خواهد داشت.

  در ادامه هر کدام از مراجع قضایی فوق الذکر که دادخواست تجدید نظر خواهی را بررسی می کنند، پس از ثبت دادخواست و وصول رسید آن نام متقاضی یا طرف دعاوی را به همراه تاریخ ارسال آن در برگه تسلیم می کند تا تاریخ قید شده در آن مطابق با دادخواست دفتر مرجع تجدید نظر خواهی به مسئول مربوطه ارسال شود، در این بین اقدامات و رسیدگی های لازم الاجرا انجام می شود و رأی صادر شده به درستی انجام می گیرد.

  لازم به ذکر است که این ماده ی قانونی دارای 3 تبصره می باشد که شرایط اجرای آن را در مواقع متغیر در ماده بیان می کند،

  تبصره ی شماره 1

  به عنوان مثال تبصره ی شماره 1 در خصوص دادخواست است که در دفتر مرجع تجدید نظر یا خود بازداشتگاه آن ارسال می شود که باید از سوی صادر کننده ی رأی به انجام برسد، دادخواست تجدید نظر خواهی در مهلت تعیین شده و تنها طی دو روز این لایحه ارسال می شود.

  در تبصره 2 این ماده ی بررسی تجدید نظر خواهی مجدد در زمانی خارج از مهلت مقرر و تعیین شده از سوی مراجع قانونی به کار گرفته می شود، این تبصره به موجب قرارهای دادگاهی رأی بدوی صادر شده می باشد که مهلت اعتراض در آن، 20 روز می باشد، در این زمان مرجع تجدید نظر خواهی آن زمان را با اطلاع دادگاه تعیین می کند.

  در تبصره ی3 نیز دادگاه رأی خود را به لحاظ تجدید نظر بودن یا نبودن مشخص می کند در این زمان مانعی برای دادگاه وجود ندارد که رأی صادر شده را به صورت قطعی بیان نماید، از این رو طرفین درخواست می توانند رأی قابل تجدید نظر خواهی را به صورت دقیق دنبال نموده و آن را پیگیری نمایند.

  تبصره ی شماره 1
  تبصره ی شماره 1

  به لحاظ قانونی درخواست های تجدید نظر خواهی برای پیگیری باید در کجا ثبت شود؟

  توجه داشته باشید که هر گونه درخواستی که برای تجدید نظر خواهی انجام می شود، می بایستی از سوی متقاضی در یک مرجع قانونی درج گردد تا از طریق آن بتوان اقدامات بعدی را به انجام رسانید، زمانی که این درخواست ها به صورت رسمی در دفاتر الکترونیک قضایی ثبت گردد، از اعتبار قانونی در مراجع قضایی برخوردار می شود و در تمام کشور مورد تأیید است و رسیدگی قانونی و حقوقی آن در زمان های تعیین شده انجام می شود.

  زمانی که رأی دادگاه بدوی به هر یک از دفاتر خدمات قضایی ارسال شود، مرحله ی ثبت آن آغاز می شود، دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در سراسر کشور با تعداد شعب محدود در هر شهرستان، کار های حقوقی افراد را برای رسیدگی در مراجع قانونی ثبت و ضبط نموده و شماره کد رهگیری مناسب با آن موضوع به متقاضی ارسال می شود.

  در برخی از شهرستان های کوچک که هنوز دفاتر الکترونیک تأسیس نشده باشد، متقاضیان می بایست به دفتر کل دادگستری شهر خود مراجعه کرده و کد رهگیری دریافت نمایند، این کد به صورت الکترونیکی بوده و به فرد اعطا می شود، لازم به ذکر است که افراد زندانی که دارای وکیل باشند، می توانند از خدمات دفاتر قضایی الکترونیک بهره مند گردند.

  به لحاظ قانونی درخواست های تجدید نظر خواهی برای پیگیری باید در کجا ثبت شود؟
  به لحاظ قانونی درخواست های تجدید نظر خواهی برای پیگیری باید در کجا ثبت شود؟

  به لحاظ قانونی در تبادل لوایح تاریخ ابلاغ رأی دادگاه بدوی چه وقت است؟

  یکی از شرایطی که در خصوص رأی دادگاه بدوی می تواند تبادل لوایح را تحت شعاع خود قرار دهد، تاریخ ابلاغ رأی در دادگاه بدوی می باشد، در این ابلاغیه که به صورت الکترونیکی در بخش پیوست دادنامه رأی می باشد، دادگاه ابلاغ شده، تاریخ خواهان یا خوانده را به صورت دقیق رؤیت می نماید و ملاک آن ارسال از سوی دفتر دادگاه حقوقی می باشد.

  متقاضی می تواند اثبات نماید که مفاد رأی به دلایل عدم دسترسی به اینترنت و نیز نبود پیوست های لازم هیچ آگاهی از ارسال تجدید نظر خواهی نداشته است و این قرار به لحاظ قانونی نقض خواهد شد، در این بین این امکان وجود دارد که ماده ی قانونی با ماده ی 246 ترکیب شده در قانون آیین دادرسی مدنی می تواند زمان ارسال دادخواست را در دادگاه تجدید نظر خواهی مورد بررسی قرار دهد.

  فرآیند پیگیری های قانونی برای لوایح و قانون های آیین دادرسی مدنی در زمان انجام تبادل لوایح یا زمان انقضای آن تعیین می شود و انقضای مهلت مقرر که معمولاً 10 روز می باشد، با پرونده دادگاهی تجدید نظر خواهی پیگیری می شود که متقاضی نسبت به ارسال یا عدم ارسال آن اقدام مربوطه را انجام داده است.

  آیا تبادل لوایح در دیوان عالی کشور نیز انجام می شود؟

  تبادل لوایح در مراجع قضایی کشور قابل اجرا است، یکی از این مراجع قضایی دیوان عالی کشور است، دیوان عالی کشور یکی از بالاترین مراجع قضایی می باشد که برای رسیدگی به قانون در کشور تعیین شده است، این اداره دستیابی به پرسش و پاسخ های حقوقی با قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب هماهنگ نموده است و رأی صادر شده با ماده ی تبادل لوایح به شماره 385 مراجعات قانونی را پیگیری می کند.

  در حالتی دادخواست به مرحله ی آخر رسیده باشد و تکمیل شده باشد، دفتر دادگاه قضایی نسخه ی دادخواست را به همراه پیوست های آن برای طرفین ارسال می کند، در مدتی که 20 روز خواهد بود این شرایط به فرجام خود رسیده و پس از 20 روز مهلت مقرر، چنانچه پاسخی داده نشود، خود پرونده و پیوست های آن به دیوان ارسال می شود.

  در نظر داشته باشید که ماده ی 385 قانون حقوقی در امر تقدیم دادخواست باید تشریفات آن را تعیین نماید که قانون مورد نظر در فرجام اصلی آن دادخواست خود را به همراه ضمایم در تاریخ 20 روزه در قالب لایحه ی قانونی پاسخ می دهد تا دادخواست نهایی در فرآیند تبادل لایحه به صورت کلی ارسال گردد.

  آیا تبادل لوایح در دیوان عالی کشور نیز انجام می شود؟
  آیا تبادل لوایح در دیوان عالی کشور نیز انجام می شود؟

  موضوع تبادل لوایح در ماده ی قانونی 346 چه چیزی را بیان می کند؟

  یکی از ماده های قانون آیین داد رسی مدنی ماده ی 346 است، در این ماده ی قانونی، مدیر دفتر دادگاه بدوی دادخواست ارسالی را پس از 2 روز به همراه پیوست های آن رفع نقص نموده و نسخه ی آن در تاریخ ابلاغ شده ارسال می شود، پس از انقضای مهلت مقرر، پرونده به مرجع قضایی مورد نظر ارسال می شود، نسخه تجدید نظر خواهی در صورتی که خوانا نباشد به همان دفتر دادگاه ارسال می شود و دادخواست تجدید نظر خواهی با رونوشت های پیوست شده در آن تهیه و ارسال می گردد.

  موضوع تبادل لوایح در ماده ی قانونی 346 چه چیزی را بیان می کند؟
  موضوع تبادل لوایح در ماده ی قانونی 346 چه چیزی را بیان می کند؟

  آیا ثبت لایحه ی جدید بعد از تعیین شعبه در تجدید نظر قابل انجام است؟

  به طور کلی بعد از تعیین شعبه در تجدید نظر می توان لایحه ی جدید را ثبت نمود، در شعبه ی دادگاه تجدید نظر قبل از هر اعلامی که رسیدگی و اتخاذ تصمیم در پرونده انجام شود، باید در لوایح آن ثبت گردد، ثبت لایحه در پرونده و کلاسه مورد نظر نیاز به تبادل لوایح از سوی خوانده می شود که مقام مورد نظر از آن تأثیر خواهد پذیرفت.

  تشخیص قیمت و ارزش نهایی قضاوت در مستندات با قضاوت در دادگاه تجدید نظر خواهی متفاوت است و باید به صورت منصفانه بدون پاسخگویی به تجدید نظر خواهی موضوع رسیدگی را خاتمه دهد، در دلایل تجدید نظر خواهی، دادخواست اولیه، نیاز به تجدید نظر دارد تا ابراز آن به صورت قانونی قابل انجام باشد.

  نحوه ی رسیدگی در دادگاه تجدید نظر خواهی با موضوع تبادل لوایح چگونه است؟

  نحوه ی رسیدگی در دادگاه تجدید نظر خواهی، ترتیب خاصی دارد که در دو مرحله انجام می شود، مرحله ی اول قرار را در صورتی که تجدید نظر خواهی اعلام شده از سوی دادگاه تجدید نظر باشد، نقض می کند و پرونده را برای رسیدگی مجدد به دادگاه صادر می کند، مرحله دوم نیز مشابه مرحله اول است، اما این بار برای حکم تجدید نظر خواهی را نقض می کند، رسیدگی به ماهیت اجرای حکم نیاز به صدور اجرای حکم دیگری دارد.

  یک نکته ی بسیار مهم در این باره مربوط می شود، به تجدید نظر خواهی از آراء مدنی شورای حل اختلاف، این شورا قرارها و احکام را با مرجع تجدید نظر خواهی دادگاه عمومی حقوقی هماهنگ نموده و رسیدگی به حکم را مطابق با صدور حکم معرفی می کند، در خصوص نقض قرارها پرونده باید به شورای حل اختلاف ارسال گردد تا برگرداندن حکم صادر شده ثابت گردد.

  نحوه ی رسیدگی در دادگاه تجدید نظر خواهی با موضوع تبادل لوایح چگونه است؟
  نحوه ی رسیدگی در دادگاه تجدید نظر خواهی با موضوع تبادل لوایح چگونه است؟

  مراحلی که دادگاه بدوی در تبادل لوایح انجام می دهد، چه اقداماتی است؟

  چهار اقدام کلی در دادگاه بدوی برای تبادل لوایح انجام می شود که هر یک از آن ها در زمان تعیین شده از سوی متقاضی و نیز وکلا قابل انجام است، این اقدامات عبارت هستند، از:

  به طور کلی هر اقدام برای تجدید نظر خواهی باید توسط یک درخواست قانونی تنظیم گردد، این درخواست قانونی، وا خواهی نام دارد و رعایت شرایط آن برای اجرای تجدید نظر خواهی یک ضرورت به شمار می آید، دادخواهی های اولیه و بدوی از جمله دادخواهی های انجام شده در دادگاه بدوی می باشد، امروزه بسیاری از امور مربوط به دادخواهی و دادخواست های تجدید نظر خواهی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی کشور انجام می شود.

  دفاتر خدمات الکترونیک قضایی کشور

  دفاتر خدمات الکترونیک قضایی کشور، درخواست های تجدید نظر خواهی و پیوست های آن را در دادگاه بدوی ارائه می دهند، این کار به صورت سیستمی انجام می شود، در فضای مجازی اینترنت انجام می شود، به طور کلی دادگاه بدوی، پرونده ی تجدید نظر خواهی را به صورت دقیق تکمیل نموده و آن را به دادگاه تجدید نظر صادر می کند.

  دادخواستی که درخواست تجدید نظر خواهی می شود، دادگاه بدوی تبادل لوایح می باشد که نسخه ی دوم این دادخواست در پرونده ارسال می شود و ظرف مدت 10 روز از ابلاغ آن، قابل پاسخگویی می باشد، این 10 روز از ابلاغ می تواند ابلاغ قانونی یا واقعی باشد، آن چه مهم است، پاسخ به آن در دادگاه تجدید نظر خواهی است که بر اساس ماده ی 346 قانون آیین دادرسی مدنی صادر می شود.

  نقض دادخواستی که تجدید نظر خواهی می شود

  دادخواستی که تجدید نظر خواهی می شود، در صورتی که نقص گردد، تجدید نظر خواهی را به اخطار رفع نقص اختصاص می دهد که رفع آن توسط قاضی دادگاه قابل رد یا تأیید است، این شرایط در تبصره ی ماده ی 339 قانون آیین دادرسی مدنی آمده است، نکته ی بسیار مهم در این ماده قانونی، آن است که دادخواست بدوی، در زمانی که دارای نقص باشد و اخطار آن اعلام شده باشد و به اطلاع خواهان رسیده باشد، درصورت قصور نقص آن، توسط مدیر دفتر قرار رد دادخواست صادر خواهد شد.

  اقدامات تعیین شده در فوق توسط دادگاه بدوی در مراحل ابتدایی حکم صادر شده قابل انجام است و باید با درایت کامل نسبت به آن پیگیری لازم را دنبال نمود، زیرا تجدید نظرخواهی از قرار های قانونی خارج از مهلت تعیین شده و پس از آن با تبصره ی قانون های آیین دادرسی مدنی انجام می گیرد.

  نقض دادخواستی که تجدید نظر خواهی می شود
  نقض دادخواستی که تجدید نظر خواهی می شود

  هزینه ی تجدید نظر خواهی در تبادل لوایح چقدر است؟

  هزینه در امور حقوقی یکی از مسائلی است که افراد می خواهند در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشند تا در مراحل انجام کار های قانونی خود بر آورد دقیق را در طول اجرای آن در نظر داشته باشند، به صورت کلی چنانچه تجدید نظر خواهی از مهلت قانونی خارج شود و قرار دادخواست تجدید نظر در آن زمان صادر شود، قرار به صورت یک تعیین قرار قابل اعتراض عنوان می شود و هزینه آن دقیقاً معادل با هزینه ی تجدید نظر خواهی از قرار است.

  شایان ذکر است که هزینه ی تجدید نظر خواهی از احکام به نسبت میزان حکم قابل اعتراض درصدی حدود 4 و نیم برابر بیشتر تعریف شده است که در زمان صدور حکم باید پرداخت شود، این مبلغ در هر بازه ی زمانی با توجه به نرخ روز و شرایط سال متفاوت است، در واقع مبلغ تعیین شده در تبادل لوایح یک مبلغ تعریف شده است که سبب می شود تا مبلغ آن به عنوان مبلغ دادخواست اعسار از پرداخت هزینه ی دادرسی اولیه قابل مطرح کردن در مراجع قضایی باشد.

  هزینه ی تجدید نظر خواهی در تبادل لوایح چقدر است؟
  هزینه ی تجدید نظر خواهی در تبادل لوایح چقدر است؟

  از اینکه تا انتهای مقاله نمونه تبادل لوایح همراه ما بودید متشکریم و امیدواریم که از خواندن مطالب مقاله نمونه تبادل لوایح بهره لازم را کسب کرده باشید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هشدار: کلیه محتوای درج شده در این وب سایت جنبه اطلاع رسانی داشته و ممکن است برخی مطالب به روز یا الزاما صحیح نباشند.

  مطالب محبوب سایت

  مطالب مرتبط

  وکیل ثبتی تبریز

  وکیل ثبتی تبریز

  موضوع بحث این مقاله، وکیل ثبتی تبریز می باشد. لطفا تا انتهای این مبحث حقوقی کاربردی همراه ما بمانید. وکیل ثبتی یکی از انواع وکالت

  نمونه لایحه آزادی مشروط

  نمونه لایحه آزادی مشروط

  با ما همراه شوید تا بیشتر با موضوع نمونه لایحه آزادی مشروط آشنا شوید. یکی از مواردی که در مورد پرونده های در رابطه با