نیاز به مشاوره در این زمینه دارید؟ نام و شماره تماستون رو وارد کنید تا کارشناسان ما به صورت کاملا رایگان با شما تماس بگیرن وبهتون مشاوره بدن!

  نام و نام خانوادگی


  شماره تماس

  در این مقاله ی علمی حقوقی قصد داریم تا موضوع وکیل دیوان عالی کشور را به صورت کامل و مفصل مورد بحث و بررسی قرار دهیم و مهم ترین موارد مربوط به وکیل دیوان عالی کشور را برای شما عزیزان توضیح دهیم. از همه ی شما درخواست می نماییم تا انتهای این نوشتار کاربردی ما را همراهی نمایید.

  همان طور که می دانید؛ بر طبق اصل 161 قانون اساسی کشور، وظیفه اصلی دیوان عالی کشور نظارت کردن بر درست اجرا نمودن قوانین در محاکمه ها و به وجود آوردن یک وحدت روش قضائی می باشد.

  اکنون به بیان مهمترین فعالیت های دیوان می پردازیم:

  1) پذیرفتن درخواست اعاده دادرسی پروند ه در حوزه کیفری ماده 474

  2) قبول کردن فرجام خواهی آراء محاکم کیفری یک و جرائم ویژه

  3) صادر کردن آراء وحدت اتحاد روش هیات عمومی دیوان عالی کشور

  4) اجراء ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری

  حق وکالت در دیوان عالی کشور

  حق وکالت در دیوان عالی کشور فقط به وکیل پایه یک دادگستری و یا یک قاضی که بازنشسته دیوان عالی کشور باشد، تعلق می گیرد. یعنی در واقع وکیل پایه دو و یا کار آموز، اجازه داشتن چنین حقی در دیوان عالی کشور را ندارد.

  البته برای وکالت در دیوان عالی کشور باید از یک وکیل کارآمد و با تجربه استفاده کرد که کاملا به پرونده ها و قوانین و اصول دادرسی اشراف دقیق دارند و کسانی که به خدمات حقوقی وکیل نیاز دارند، به نفعشان است که با دقت بیشتری موسسه یا وکیلی را انتخاب کنند و تمام تلاش خود را به کار ببرند که از یک وکیل با تجربه و یا یک قاضی بازنشسته دیوان عالی کشور استفاده کنند.

  در این خصوص می توانید بهترین وکیل های مربوط به پرونده های دیوان عالی کشور را در وب سایت تهران لو مورد جست و جو قرار دهید.

  شما تنها یک بار اجازه مطرح کردن شکایت را در دیوان عالی کشور دارید

  به این نکته مهم توجه داشته باشید که شما تنها یک بار اجازه مطرح کردن شکایت را در دیوان عالی کشور دارید که اگر بنا به دلایلی پذیرفته نشود، دیگر امکانش را ندارید که شکایت مجدد را مطرح کنید و اکنون با توجه به این قانون، شما باید نهایت تلاشتان را بکنید که با انتخاب یک وکیل ماهر و با تجربه در امر مهم طرح درست شکایت، شانس خود را از دست ندهید و این موضوع به اندازه ای مهم است که نباید نسبت به آن بی اعتنا باشید.

  در ادامه و برای این که موضوع وکیل دیوان عالی کشور را به بهترین شکل مورد بسط و توضیح قرار دهیم، تعدادی از سوال ها و تیترهایی که در ارتباط با وکیل دیوان عالی کشور می باشند را مطرح نموده و در بخش های مختلف مقاله، آن ها را مورد توضیح قرار خواهیم داد.

  از شما درخواست داریم که در ادامه ی این نوشتار علمی حقوقی با ما همراه باشید.

  مهم ترین تیترها و سوال های مقاله ی وکیل دیوان عالی کشور به شرح ذیل می باشند:

  آیا درباره اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور اطلاعاتی دارید؟

  آیا می دانید که چه اشخاصی امکان تقاضای اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور را دارند؟

  آیا می دانید که کدام مدارک برای تقاضا و ثبت درخواست اعاده دادرسی مورد نیاز می باشند؟

  آیا می دانید تا چه زمانی وقت دارید که درخواست اعاده دادرسی را بدهید؟

  آیا می دانید، کدام آرا قابلیت ثبت تقاضای اعاده دادرسی را دارند؟

  آیا در زمینه ی جهات و دلیل های قانونی اعاده دادرسی اطلاعاتی دارید؟

  ذکر کردن جهات و دلایل اعاده دادرسی کیفری در دیوان عالی کشور به طور مفصل

  بند الف ماده 474 قانون آئین دادرسی کیفری

  بند ب ماده 474 قانون آئین دادرسی کیفری

  بند پ ماده 474 قانون آئین دادرسی کیفری

  بند ت ماده 474 قانون آئین دادرسی کیفری

  بند ث ماده 474 قانون آئین دادرسی کیفری

  بند ج ماده 474 قانون آئین دادرسی کیفری

  بند چ ماده 474 قانون آئین دادرسی کیفری

  آیا در زمینه ی فرجام خواهی در امور کیفری دیوان عالی کشور اطلاعاتی دارید؟

  آیا می دانید که جهات فرجام خواهی بر اساس ماده 464 قانون آئین دادرسی کیفری به چه صورت می باشد؟

  آیا با فرجام خواهی پرونده های حقوقی در دیوان عالی کشور آشنایی دارید؟

  آیا اطلاع دارید که موعد و مهلت قانونی فرجام خواهی تا چه زمان می باشد؟

  آیا درباره فرجام خواهی در آئین دادرسی مدنی اطلاعاتی دارید؟

  آیا می دانید، چه اشخاصی صلاحیت و شایستگی ارائه دادخواست فرجام خواهی را دارند؟

  آیا شما درباره ی جهات و دلیل های فرجام خواهی اطلاعاتی دارید؟

  آیا می دانید ماده 477 آئین دادرسی کیفری چگونه اعمال می شود؟

  آیا می دانید، چه اشخاصی صلاحیت و شایستگی برای درخواست اعمال کردن ماده 477 را دارند؟

  آیا می دانید که هزینه دادرسی اعمال کردن ماده 477 چقدر است؟ و آیا از مهلت اعمال این ماده آگاه هستید؟

  آیا درباره زمان و چگونگی رسیدگی به اعمال کردن ماده 477 اطلاعاتی دارید؟

  آیا در زمینه ی هیئت عمومی دیوان عالی کشور اطلاعاتی دارید؟

  کلام آخر

   

  آیا درباره اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور اطلاعاتی دارید؟

  آیا درباره اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور اطلاعاتی دارید؟
  آیا درباره اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور اطلاعاتی دارید؟

  در قسمت آغازین از مقاله ی علمی حقوقی وکیل دیوان عالی کشور، قصد داریم تا در مورد اعاده ی دادرسی برای شما عزیزان صحبت نماییم. از همه ی شما درخواست داریم که در این قسمت با ما همراه باشید.

  در شرایطی که رای نهایی صادر شد، یکی از شیوه های رسیدگی کردن به آرا، اعاده دادرسی می باشد و این کار باید در دیوان عالی کشور که عالی ترین مرجع قضائی کشور است، انجام شود. به این صورت که این مرجع عالی رتبه، به یک دادگاه دیگری این امکان را می دهد تا پرونده شخص متقاضی اعاده دادرسی را یک بار دیگر مورد بررسی ماهوی قرار دهد.

  دقت داشته باشید که رسیدگی به پرونده در وهله اعاده دادرسی به صورت شکلی می باشد

  دقت داشته باشید که رسیدگی به پرونده در وهله اعاده دادرسی به صورت شکلی می باشد، اما این موضوع در دادگاه همعرض به شکل ماهوی و همه سویه خواهد بود. به جز این موضوع، در نظر داشته باشید که کار اصلی دیوان عالی کشور در اعاده دادرسی کیفری فقط به نقض کردن دادنامه ها محدود می شود و در واقع با توجه به این مسئله می توان گفت که حکم نهایی را دادگاه همعرض می تواند صادر نماید.

  اطلاعات دقیق مربوط به اعاده ی دادرسی و وکیل دیوان عالی کشور را می توانید از وب سایت های معتبری نظیر سایت اینترنتی تهران لو دریافت نمایید. سایت تهران لو یکی از بهترین وب سایت ها برای مشاوره های حقوقی و معرفی وکیل دیوان عالی کشور می باشد.

  از شما عزیزان خواننده درخواست می شود تا در بخش های بعدی از مقاله ی علمی حقوقی وکیل دیوان عالی کشور با ما همراه باشید.

  آیا می دانید، چه اشخاصی امکان تقاضای اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور را دارند؟

  آیا می دانید، چه اشخاصی امکان تقاضای اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور را دارند؟
  آیا می دانید، چه اشخاصی امکان تقاضای اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور را دارند؟

  همان گونه که دقت فرمودید؛ در بخش قبلی از نوشتار وکیل دیوان عالی کشور، در مورد اعاده ی دادرسی مواردی را خدمت شما بیان کردیم.

  اینک و در بخش دیگری از مقاله ی خود بنا داریم تا در مورد اشخاصی که امکان درخواست اعاده ی دادرسی در دیوان عالی کشور را دارند، برای شما صحبت نماییم. از همه ی شما تقاضا داریم که در این بخش نیز ما را همراهی نمایید.

  بر طبق ماده 475آیین و قانون دادرسی کیفری مصوب 1392 فقط این اشخاص اجازه دارند که متقاضی اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور باشند، از جمله:

  شخص محکوم علیه و یا شخص وکیل نماینده قانونی وی و یا دادستان که مسئول و اجرا کننده حکم و دادستان کل کشور. با بیان این مطلب می توان به این نتیجه رسید که شاکی یا وکیل قانونی شاکی اجازه تقاضای اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور را ندارند و حتی اشخاصی که رای برائت گرفته باشند نیز امکان تقاضای اعاده دادرسی را ندارند و حکم های این اشخاص باید با قطعیت صادر شده باشد.

  بهتر است، کامل ترین اطلاعات مرتبط با افرادی که امکان درخواست اعاده ی دادرسی در دیوان عالی کشور دارند را از وب سایت های معتبر دریافت نمایید. یکی از بهترین سایت ها برای ارائه این اطلاعات و دیگر موارد مرتبط با مشاوره های حقوقی، وب سایت تهران لو می باشد.

  لطفا در دیگر بخش های نوشتار وکیل دیوان عالی کشور نیز ما را همراهی نمایید.

  آیا می دانید که کدام مدارک برای تقاضا و ثبت درخواست اعاده دادرسی مورد نیاز می باشند؟

  آیا می دانید که کدام مدارک برای تقاضا و ثبت درخواست اعاده دادرسی مورد نیاز می باشند؟
  آیا می دانید که کدام مدارک برای تقاضا و ثبت درخواست اعاده دادرسی مورد نیاز می باشند؟

  همان گونه که ملاحظه فرمودید؛ در بخش پیشین از مقاله ی وکیل دیوان عالی کشور در مورد افرادی که در خصوص درخواست اعاده ی دادرسی به دیوان عالی کشور مجاز می باشند، برای شما مواردی را بیان کردیم.

  در قسمت دیگری از نوشتار علمی حقوقی خود تصمیم داریم که مهم ترین مدارک و مستندات برای ثبت و ارائه درخواست اعاده دادرسی را برای شما بیان نماییم. خواهشمند است، در این بخش نیز با ما همراه باشید.

  ارائه دادن لایحه درخواست اعاده دادرسی که در صورت امکان بر روی یک ورق کاغذ معمولی تایپ شده باشد که یکی از جهات ذیل ماده 474 قانون آیین دادرسی کیفری در آن قید شده باشد. البته این کار باید تا جایی که امکان دارد، به واسطه وکیل آگاه به اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور انجام شود.

  عکس کارت ملی

  عکس برابر با اصل شده دادنامه بدوی

  اگر درخواست توسط وکیل انجام گرفته باشد

  اگر درخواست توسط وکیل انجام گرفته باشد، باید عکس وکالت نامه و قرارداد وکالت که در آن اختیارات و حدود آن مراجعه به منظور تقاضای اعاده دادرسی در آن ذکر شده باشد، به دیوان عالی کشور ارائه شود و همچنین تمبر مالیاتی و اوراق هویتی

  عکس برابر با اصل شده دادنامه تجدید نظر و اگر تجدید نظر خواهی انجام نگرفته است، گواهی قطعی بودن دادنامه بدوی باید از دادگاه بدوی گرفته شود.

  البته دقت داشته باشید که سندها و مدارک مستند باید به شکل تصدیق کننده و برابر با اصل شده در لایحه اعاده دادرسی پیوست شود.

  برای این که بهترین اطلاعات مربوط به مدارک و مستندات مورد نیاز برای ثبت درخواست اعاده ی دادرسی را کسب نمایید، می توانید از موارد درج شده در سایت های معتبری مانند سایت تهران لو استفاده نمایید. یکی از برترین سایت ها که بهترین اطلاعات و مشاوره های حقوقی را به افراد مراجعه کننده ارائه می نمایند، وب سایت تهران لو می باشد.

  از همه ی شما مخاطبین گرامی دعوت می نماییم تا در دیگر قسمت های این مقاله ما را همراهی نمایید.

  آیا می دانید، تا چه زمانی وقت دارید که درخواست اعاده دادرسی را بدهید؟

  آیا می دانید، تا چه زمانی وقت دارید که درخواست اعاده دادرسی را بدهید؟
  آیا می دانید، تا چه زمانی وقت دارید که درخواست اعاده دادرسی را بدهید؟

  در تیتر قبل از مقاله ی علمی حقوقی وکیل دیوان عالی کشور به این موضوع پرداختیم که چه مدارکی برای ثبت و آماده کردن تقاضای اعاده دادرسی مورد نیاز است. اکنون در این بخش می خواهیم ببینیم که شخص به طور دقیق تا چه فرجه زمانی می تواند در خواست اعاده دادرسی خود را ثبت کند. پس پیشنهاد می کنیم به دقت به این مطلب توجه کامل داشته باشید و در این قسمت نیز ما را همراهی نمایید.

  با توجه به قانون کیفری، مهلت زمانی مشخصی برای ثبت کردن تقاضای اعاده دادرسی تعیین نشده است و شخص محکوم علیه و یا وکیل قانونی او در هر برهه زمانی که اعاده دادرسی را نیاز داشت، می تواند برای ثبت کردن آن اقدام کند و در واقع درخواست اعاده دادرسی خود را مطرح کند.

  اما در اینجا یک نکته قابل توجهی وجود دارد و آن هم این است که اگر یکی از این دو شخص مذکور قبلا تقاضای اعاده حیثیت کرده اند و آن تقاضا مورد پذیرش قرار نگرفته است، دیگر امکان این که به صورت مجدد اقدام به ثبت تقاضای اعاده دادرسی کنند، برای آن ها وجود ندارد.

  ثبت تقاضای اعاده دادرسی چه زمانی وجهه قانونی دارد؟

  به صورت خلاصه می توان گفت که ثبت تقاضای اعاده دادرسی تنها زمانی وجهه قانونی دارد و مورد بررسی قرار می گیرد که حکم قطعی صادر شده باشد و این به معنی این است که تا لحظه ای که حکم، قطعی نشده باشد و یک شیوه دیگر دادرسی از احکام موجود باشد، امکان ثبت تقاضای اعاده دادرسی وجود نخواهد داشت.

  با مراجعه به سایت اینترنتی تهران لو می توانید اطلاعات دقیق مرتبط به مهلت ارائه درخواست اعاده ی دادرسی در دیوان عالی کشور را به دست آورید. یکی از بهترین و کامل ترین سایت ها برای ارائه ی مشاوره های مختلف حقوقی وب سایت تهران لو می باشد.

  خواهشمند است بخش های بعدی مقاله ی وکیل دیوان عالی کشور را از دست ندهید. در بخش های بعدی قصد داریم تا موارد کاربردی و مهم دیگری را برای شما عزیزان بیان نماییم.

  آیا می دانید که کدام آرا قابلیت ثبت تقاضای اعاده دادرسی را دارند؟

  آیا می دانید که کدام آرا قابلیت ثبت تقاضای اعاده دادرسی را دارند؟
  آیا می دانید که کدام آرا قابلیت ثبت تقاضای اعاده دادرسی را دارند؟

  همان طور که در بخش قبلی از متن وکیل دیوان عالی کشور ذکر شد، ثبت تقاضای اعاده دادرسی فقط تحت شرایط خاصی امکان پذیر می باشد، اما اکنون می خواهیم به این مطلب بپردازیم که کدام آرا این امکان را دارند. از همه ی شما عزیزان درخواست داریم تا در این قسمت نیز با ما همراه باشید.

  بر طبق متن صریح در ماده 474 از قانون آئین دادرسی کیفری که در سال 1392 به تصویب رسیده است، ثبت درخواست اعاده دادرسی باید از طرف شخص محکوم علیه و فقط مربوط به حکم های قطعی شده مورد پذیرش قرار می گیرد.

  با توجه به مطالب بالا به این نتیجه قابل تامل می رسیم که حکم هایی که از طرف محاکم قطعی نشده باشند و به همین صورت اعتراض کردن به رای برائت به وسیله شاکی مورد پذیرش و بررسی قرار نمی گیرند. البته باید به این موضوع مهم نیز توجه کرد که شرط اجرایی کردن و یا عدم به اجرا در آوردن حکم در قانون به طور صریح و آشکار بیان نشده است و در واقع بعد از اعلام رای قطعی، این حق لحاظ می شود.

  آیا در زمینه ی جهات و دلیل های قانونی اعاده دادرسی اطلاعاتی دارید؟

  آیا در زمینه ی جهات و دلیل های قانونی اعاده دادرسی اطلاعاتی دارید؟
  آیا در زمینه ی جهات و دلیل های قانونی اعاده دادرسی اطلاعاتی دارید؟

  اگر مطالب قبل را به دقت مطالعه کرده باشید، به این نکته اشاره کردیم که بر طبق ماده 474 از قانون دادرسی کیفری که در سال 1392 تصویب شده است، ثبت تقاضای اعاده دادرسی باید به یکی از هفت بندی که در ذیل ذکر می شود، استناد داده شود و می بایست در درخواست اعاده دادرسی جهت و یا جهات اعاده با توجه کامل به وسیله وکیل پایه یک دادگستری و یا مشاور حقوقی در آن لایحه لحاظ شود.

  این موضوع به اندازه ای مهم است که اگر این موارد بیان نشود و یا به درستی به وسیله شخص محکوم علیه یا وکیل قانونی وی مطابقت داده نشود، به طور قطع به یقین شرایط رد شدن تقاضای اعاده دادرسی را به وجود می آورد.

  با دقت و تحقیق کامل وکیل مورد نظر خود را برای ثبت درخواست اعاده دادرسی انتخاب کنید

  در نتیجه لازم است که با دقت و تحقیق کامل وکیل مورد نظر خود را برای ثبت درخواست اعاده دادرسی انتخاب کنید تا بتوانید وکیل ماهر و با تجربه ای را برای انجام این کار معرفی نمایید. برای این کار سایت تهران لو را در نظر داشته باشید.

  شما خواننده گرامی در حال مطالعه ی مقاله ای علمی حقوقی با موضوع وکیل دیوان عالی کشور هستید. از شما درخواست داریم تا بخش های بعدی از این نوشتار کاربردی را از دست ندهید.

  در دیگر قسمت های این مقاله تصمیم داریم که موضوعات جالب  دیگری را با شما مخاطبین عزیز به اشتراک بگذاریم. این موارد در پرونده های مربوط به دیوان عالی کشور بسیار مهم و با ارزش می باشند و می توانید از آن و البته زیر نظر یک وکیل دیوان عالی کشور خبره بهره مند شوید.

  ذکر کردن جهات و دلایل اعاده دادرسی کیفری در دیوان عالی کشور به طور مفصل

  ذکر کردن جهات و دلایل اعاده دادرسی کیفری در دیوان عالی کشور به طور مفصل
  ذکر کردن جهات و دلایل اعاده دادرسی کیفری در دیوان عالی کشور به طور مفصل

  اگر می خواهید که تقاضای اعاده دادرسی شما ثبت و مورد بررسی قرار بگیرد، لزوما باید بر طبق یکی از شقوق و جهات ماده 474 قانون و آئین دادرسی کیفری باشد و در غیر این صورت مورد پذیرش قرار نمی گیرد و در واقع محکوم به رد خواهد شد. در نتیجه برای موفقیت در این کار لازم است، ابتدا با وکیل پرونده خود درباره این موضوع مشورت نمایید. سپس برای پرونده خودتان یک وکیل با تجربه و یا یک قاضی بازنشسته دیوان عالی کشور را انتخاب کنید.

  اکنون در بخش ذیل به شرح جهات اعاده دادرسی می پردازیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

  بند الف ماده 474 قانون آئین دادرسی کیفری

  اگر شخص متهم به قتل عمد و یا شبه عمد و یا اشتباه محض کسی حکم داده شود و در گذر زمان آشکار شود که شخص مقتول از آغاز سلامت بوده است و یا این که قادر بوده است تا جان خود را حفظ کند.

  بند ب ماده 474 قانون آئین دادرسی کیفری

  اگر در یک پرونده ای چند شخص به طور مثال دو نفر و یا سه نفر محکوم به انجام جرمی شده باشند، اما بعد از مدتی بر طبق نظر پزشکی قانونی و یا نبش کردن قبر مقتول و یا آزمایش کردن جمجمه سر مقتول آشکار شود که مقتول تنها بر اثر یک ضربه کشته شده است و طبیعتا پرونده بیشتر از یک قاتل نمی تواند داشته باشد، در این شرایط همه اشخاص که محکوم شده اند و یا وکیل های قانونی آن ها اجازه ثبت درخواست اعاده دادرسی را می توانند داشته باشند.

  بند پ ماده 474 قانون آئین دادرسی کیفری

  اگر یک موضوع واحد وجود داشته باشد که برای دو شخص متفاوت به دلیل این که یک جرم واحد به آن ها نسبت داده شده باشد، دو حکم متفاوت صادر شده باشد، با وجود این تفاوت و تضاد، تا حکم بی گناهی یکی از آن ها به اثبات برسد، تحت این شرایط با استناد به این بند محکوم دوم می تواند برای اعاده دادرسی وکیل قانونی خود را انتخاب کند و یا لازم است که دو عدد دادنامه در اختیار داشته باشد.

  بند ت ماده 474 قانون آئین دادرسی کیفری

  ابن بند مربوط به این حالت می شود که اگر به یک شخص واحدی به اتهام واحدی، دادنامه های مختلف ارائه شده باشد، به طور مثال به یک شخص محکوم علیه به یک کار واحد مثلا کلاهبرداری به وسیله دو شخص مختلف با یک موضوع واحد، دو عدد دادنامه مختلف ارائه شود، به عنوان مثال یکی از دادنامه ها حکم برائت صادر شده باشد و در دادنامه دوم در همان موضوع حکم محکومیت صادر شده باشد، البته در این شرایط باید هر دو دادنامه به وسیله خود متقاضی و یا اگر وکیل قانونی پایه یک دادگستری اختیار کرده باشد، توسط او ارائه شود.

  بند ث ماده 474 قانون آئین دادرسی کیفری

  اگر شرایط به گونه ای باشد که دادنامه بر اساس شهادت دروغ و کذب صادر شده باشد و یا بر اساس سندهای جعلی صادر شده باشد و این مسئله در یک دادگاه صالح دیگری ثابت شده باشد، در این صورت مصداق نقض حکم در اعاده دادرسی به دست آمده است.

  البته این موضوع را تاکید می کنیم که ملاک انجام این عمل فقط یک اقرار عادی نمی باشد و در واقع می بایست در ابتدا شخص متقاضی و یا وکیل قانونی وی شهادت کذب طرف مقابل خودش را و یا جعلی بودن سندها را به اثبات برساند. سپس می تواند از این بند به نفع خود استفاده کند.

  بند ج ماده 474 قانون آئین دادرسی کیفری

  این بند در شرایطی مصداق عمل پیدا می کند که بعد از صادر شدن حکم قطعی، رخداد تازه ای به وقوع پیوسته باشد و یا اسناد و مدارک جدیدی به دست آمده باشد که قبلا در مرحله دادرسی ارائه نشده باشند، به گونه ای که بتوان از آن برای اثبات بی گناهی شخص محکوم علیه مورد استفاده قرار داد.

  قابل توجه است که بابت همین مسئله، ارائه دادن مدرک و اسناد جدید تعداد زیادی لوح تقدیر به دیوان عالی کشور تقدیم شده است، مدارکی که به وسیله شخص متقاضی و یا وکیل ماهر قانونی آن ها در امور دیوان عالی کشور به ثبت می رسند.

  البته هدف از رخداد جدید این می باشد که آن مدرک و سندی که بتواند بی گناهی محکوم علیه را ثابت کند یا در بخش رسیدگی وجود نداشته است و یا این که بعد از صادر شدن رای قطعی به وجود آمده است.

  بند چ ماده ۴۷۴ قانون آئین دادرسی کیفری

  این مربوط به شرایطی می باشد که عمل رخ داده یک جرم محسوب نشود و یا این که مجازات در نظر گرفته شده در حکم ایشان از مجازات تعیین شده ی قانونی بیشتر باشد.

  از شما مخاطبین عزیز در خواست می شود، دقیق ترین و کامل ترین اطلاعات مرتبط با جهات و دلایل اعاده ی دادرسی را از سایت های معتبر پیگیری نمایید. یکی از بهترین وب سایت ها برای دریافت این اطلاعات، وب سایت اینترنتی تهران لو می باشد.

  لطفا با قسمت های دیگر مقاله ی وکیل دیوان عالی کشور نیز همراه ما باشید.

  آیا در زمینه ی فرجام خواهی در امور کیفری دیوان عالی کشور اطلاعاتی دارید؟

  آیا در زمینه ی فرجام خواهی در امور کیفری دیوان عالی کشور اطلاعاتی دارید؟
  آیا در زمینه ی فرجام خواهی در امور کیفری دیوان عالی کشور اطلاعاتی دارید؟

  در بخش قبلی از نوشتار وکیل دیوان عالی کشور، مهم ترین جهات و دلیل های مربوط به اعاده ی دادرسی را حضور شما عزیزان بیان کردیم. اکنون و در قسمت دیگری از مقاله ی علمی حقوقی خود قصد داریم تا فرجام خواهی در امور کیفری دیوان عالی کشور را مورد تشریح قرار دهیم. از همه ی شما درخواست داریم که در این بخش نیز ما را همراهی نمایید.

  مسئله پیش روی ما در این بخش یعنی همان فرجام خواهی در امور کیفری فقط در شرایط مشخصی صورت می گیرد که در این ارتباط می توانیم اشاره ای داشته باشیم به جرم هایی که مجازات و کیفر قانونی آن ها منجر می شود به مسائلی از جمله قطع شدن عضو، سلب کردن زندگی، حبس مادام العمر و همچنین کیفرهای زندان درجه سه و بالاتر، جرم های عمدی نصف دیه و یا بیشتر و همچنین جرم هایی در زمینه سیاست یا مطبوعات. در اینجا باید خاطر نشان کنیم که در بیشتر اوقات، رسیدگی و صدور حکم و دادنامه در این شرایط باید به وسیله دادگاه کیفری انجام شود.

  توضیح و تشریح درباره شکل و چگونگی فرجام خواهی درباره ی آراء امور کیفری قانونگذاری در موارد 462 تا 470 قانون آئین دادرسی کیفری که در تاریخ 1392 به تصویب رسیده است، به صورت کامل بیان شده است.

  فرجام خواهی

  همان طور که قبلا نبز اشاره کرده ایم، فرجام خواهی در واقع در حالتی پیش می آید که شخص نسبت به حکم دادگاه بدوی اعتراض دارد و تقاضای تجدید نظر خواهی را دارد که در این صورت رسیدگی به این اعتراض خارج از شایستگی و صلاحیت دادگاه تجدید نظر استانی می باشد.

  با توجه به این موضوع، کار رسیدگی به پرونده فرجام خواهی و بررسی اعتراض در دیوان عالی کشور انجام می شود و در واقع لایحه اعتراض دو طرف پرونده یا وکیل قانونی آن ها و همچنین لایحه فرجام خواهی به همراه هم به دیوان عالی کشور فرستاده می شود.

  با توجه به مطالب بیان شده به این نتیجه می رسیم که بین دادنامه دادگاه کیفری و لایحه تجدید نظر خواهی استان، شباهت ها و تفاوت هایی وجود دارد که در این بخش به ذکر آن ها می پردازیم.

  از جمله این که زمان مهلت اعتراض به دادنامه دادگاه کیفری و لایحه تجدید نظر خواهی یک دوره بیست روزه می باشد، اما تفاوتشان در این است که رسیدگی به دادنامه کیفری به صورت شکلی بوده حال آن که لایحه تجدید نظر خواهی به شکل ماهوی می باشد و همچنین برعکس دادگاه تجدید نظر خواهی استان، در وهله فرجام خواهی در دیوان عالی کشور فقط دادنامه فرجام خواهی نقض می شود و در واقع شعبه دیگر دادگاه حکم قطعی را صادر می کند.

  مرحله رسیدگی به فرجام خواهی

  در مرحله رسیدگی به فرجام خواهی، فرجام خواه و یا فرجام خوانده و یا وکلای آن ها را احضار نمی کنند، یعنی لزومی بر حضورشان نیست، مگر این که شعبه دادگاه مسئول رسیدگی به پرونده حضور آن ها را ضروری اعلام کند.

  اما وکیل قانونی معرفی شده توسط محکوم علیه و یا خانواده او و همچنین وکیل قانونی شخص شاکی باید برای پیگیری پرونده حاضر شوند. در اینجا هم نقش مهارت و تجربه وکیل انتخاب شده در موفقیت پرونده و همچنین صرفه جویی شما در زمان و هزینه به طور آشکار خود را نمایان می کند.

  شما می توانید با جست و جو در سایت های مختلف و با اعتبار، اطلاعات دقیق تر و کاملتری راجع به شرایط فرجام خواهی به دست آورید. ما در این مورد شما را به وب سایت معتبر تهران لو ارجاع می دهیم که با فراغت بال، پیگیر موضوع فرجام خواهی خود باشید.

  از شما مخاطب عزیز دعوت می نماییم تا در بخش های باقیمانده از متن وکیل دیوان عالی کشور نیز با ما همراه باشید.

  آیا می دانید که جهات فرجام خواهی بر اساس ماده 464 قانون آئین دادرسی کیفری به چه صورت می باشد؟

  آیا می دانید که جهات فرجام خواهی بر اساس ماده 464 قانون آئین دادرسی کیفری به چه صورت می باشد؟
  آیا می دانید که جهات فرجام خواهی بر اساس ماده 464 قانون آئین دادرسی کیفری به چه صورت می باشد؟

  در بخش قبلی مقاله به توضیح و شرح فرجام خواهی و مهلت آن و شباهت ها و تفاوت هایش با دادگاه تجدید نظر خواهی پرداختیم. اکنون می خواهیم جهات فرجام خواهی را بر اساس ماده مصوب شده قانونی مورد بحث و بررسی قرار دهیم. پس برای آگاهی از این مطلب از شما درخواست داریم تا پایان مقاله ما را همراهی نمایید.

  الف -ادعایی که مبنی باشد بر رعایت نکردن قوانین مربوط به کوتاهی شخص متهم و مجازات قانونی وی

  ب -ادعایی که مبنی باشد بر رعایت نکردن اصل های دادرسی با درجه ای از اهمیت که منجر به بی ارزش شدن رای دادگاه شود.

  ج – منطبق نشدن مستندات با مدارکی که در پرونده وجود دارد.

  با توجه به مطالب بیان شده در تیترهای قبلی این مقاله، رسیدگی به امور فرجامی در دیوان عالی کشور مربوط به آراء محکمه های کیفری به صورت شکلی می باشد و اگر مورد نقض قرار گیرد، برای رسیدگی دوباره به یک شعبه همعرض فرستاده می شود.

  رسیدگی فرجامی

  در کل به این نکته توجه کامل داشته باشید که رسیدگی فرجامی، خواه در پرونده های حقوقی باشد و خواه در پرونده های کیفری باشد، فقط در دیوان عالی کشور انجام می شود و توجه کامل در این نوع بررسی بر طبق ایرادات به صورت شکلی انجام می شود، نه به شکل ماهوی.

  برای آشنایی بیشتر و تسلط کامل به این موضوعات مطرح شده، شما می توانید به سایت های معتبر حقوقی جست و جویی داشته باشید که در این میان یکی از بهترین و معتبرترین وب سایت ها، وب سایت تهران لو می باشد که می تواند به شما در این زمینه کمک قابل توجهی کند.

  شما مخاطب گرامی در حال خواندن متنی علمی حقوقی در مورد وکیل دیوان عالی کشور می باشید. لطفا بخش های باقیمانده از این مقاله را از دست ندهید. در ادامه تصمیم داریم تا موضوعات مهم دیگری را برای شما توضیح دهیم. ما را همراهی نمایید.

  آیا با فرجام خواهی پرونده های حقوقی در دیوان عالی کشور آشنایی دارید؟

  آیا با فرجام خواهی پرونده های حقوقی در دیوان عالی کشور آشنایی دارید؟
  آیا با فرجام خواهی پرونده های حقوقی در دیوان عالی کشور آشنایی دارید؟

  همان طور که قبلا گفتیم، عمل فرجام خواهی تحت شرایط به خصوصی و در موارد مشخص در دیوان عالی کشور پیگیری می شود و شرح دادیم که فرجام خواهی به دو صورت فرجام خواهی حقوقی و یا فرجام خواهی کیفری وجود دارد و ما در این بخش می خواهیم شما را با پرونده های فرجام خواهی قانونی بیشتر آشنا کنیم. پس لطفا ما را همراهی نمائید.

  به طور قطع به یقین فرجام خواهی قانونی با فرجام خواهی کیفری یک فرق مهم دارد و آن هم این است که مرحله فرجام خواهی در پرونده کیفری در حقیقت مرحله تجدید نظر خواهی پرونده های ویژه ای است.

  در حالی که فرجام خواهی در پرونده های حقوقی یک نوع بررسی فوق العاده است بعد از این که حکم قطعیت یافته باشد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به سایت معتبر تهران لو مراجعه کنید و با راهنمایی مشاوران حقوقی این وب سایت به بهترین نحو ممکن به مقصد خود برسید.

  آیا اطلاع دارید که موعد و مهلت قانونی فرجام خواهی تا چه زمان می باشد؟

  آیا اطلاع دارید که موعد و مهلت قانونی فرجام خواهی تا چه زمان می باشد؟
  آیا اطلاع دارید که موعد و مهلت قانونی فرجام خواهی تا چه زمان می باشد؟

  با توجه به مطالب ذکر شده به این مطلب مهم پی بردیم که پرونده های حقوقی و پرونده های فرجام خواهی تفاوت ها و شباهت هایی با یکدیگر دارند، اما در ادامه می خواهیم به این مطلب بپردازیم که مهلت قانونی فرجام خواهی تا چه زمانی می باشد. پس برای اطلاع یافتن دقیق این موضوع از شما می خواهیم که ما را تا پایان مطلب همراهی کنید.

  اگر به دنبال تقاضا و درخواست فرجام خواهی پرونده خود هستید، باید بدانید که در همه دعاوی حقوقی به مدت 20 روز از زمانی که دادنامه تجدید نظر خواهی ابلاغ شده است، وقت دارند که تقاضای فرجام خواهی خود را ارائه دهند و اگر تجدید نظر خواهی نشده باشد، تا مدت زمان دقیقا 20 روز بعد از انقضاء مهلت تجدید نظر خواهی این امکان را دارند که تقاضا و درخواست فرجام خواهی خود را درباره ی حکم ها و قرارهای دادگاه بدوی ارائه دهند.

  تقاضای فرجام خواهی توسط خود شخص و یا وکیل قانونی

  از مطلب فوق به این نتیجه می رسیم که خود شخص و یا وکیل قانونی و پایه یک دادگستری وی می تواند نسبت به آراء دادگاه های بدوی که به خاطر انجام نشدن مرحله تجدید نظر خواهی به عنوان حکم قطعی صادر شده است، تقاضا و درخواست فرجام خواهی خود را مطرح نمایند.

  در حالی که اگر دلیل تقاضای فرجام خواهی این است که دو حکم با یکدیگر مغایرت داشته اند، این درخواست در مهلت ابلاغ کردن آخرین حکم، زمان ثبت تقاضای فرجام خواهی را دارد.

  از شما می خواهم که برای اطلاع دقیق از تاریخ و زمان فرجام خواهی پرونده خود به سایت معتبر تهران لو مراجعه کنید و از زمان دقیق ثبت درخواست فرجام خواهی خود به طور دقیق مطلع شوید.

  آیا درباره فرجام خواهی در آئین دادرسی مدنی اطلاعاتی دارید؟

  آیا درباره فرجام خواهی در آئین دادرسی مدنی اطلاعاتی دارید؟
  آیا درباره فرجام خواهی در آئین دادرسی مدنی اطلاعاتی دارید؟

  در بخش قبلی مطلب وکیل دیوان عالی کشور، به شرایط فرجام خواهی پرداختیم و مهلت مقرر شده این کار را طبق اصول و قوانینی مطرح کردیم.

  اکنون می خواهیم درباره آئین دادرسی مدنی توضیحاتی را ارائه دهیم و تعریف درست و منطقی از فرجام خواهی را بیان کنیم. پس برای این مهم لطفا در ادامه مقاله با ما همراهی کنید.

  در ابتدا بیان می کنیم که فرجام خواهی و بررسی فرجام خواهی به این معنی است که به بررسی مسئله منطبق شدن و یا منطبق نشدن رای صادر شده با مقررات قانونی و اصول شرعی می پردازد. همان قوانین و مقرراتی که در مواد 366 تا 416 قانون آئین دادرسی مدنی به طور مفصل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

  آیا می دانید که چه اشخاصی صلاحیت و شایستگی ارائه دادخواست فرجام خواهی را دارند؟

  آیا می دانید که چه اشخاصی صلاحیت و شایستگی ارائه دادخواست فرجام خواهی را دارند؟
  آیا می دانید که چه اشخاصی صلاحیت و شایستگی ارائه دادخواست فرجام خواهی را دارند؟

  در بخش های قبلی مقاله، فرجام خواهی را تعریف و تفصیل کردیم و شرایط دقیق آن را برای شما توضیح دادیم. اکنون در این بخش می خواهیم ببینیم که آیا هر شخصی می تواند تقاضای فرجام خواهی را به دیوان عالی کشور ارائه دهد، یا فقط اشخاص مشخصی تحت شرایط خاص توان این کار را دارند. برای اطلاع یافتن به طور دقیق از این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

  هر یک از دو طرف پرونده و یا وکیل قانونی و رسمی هر کدام از آن ها با همراه داشتن وکالت نامه، البته در این مورد تذکر لازم را داده ایم که سعی شود که کار خود را به وکلای با تجربه دیوان عالی کشور بسپارید. چون با داشتن وکیل بی تجربه، مسئله پرونده به نفع شما پیش نمی رود.

  دادستان کل کشور

  اگر به یاد داشته باشید، در مطالب قبلی توضیح داده ایم که اگر در شرایطی قرار گرفتید که پرونده شما نیاز به فرجام خواهی داشت، باید به این نکات توجه کنید. در ابتدا دادخواست فرجام خواهی را خود شخص متقاضی و یا وکیل رسمی و قانونی وی به دفتر دادگاهی که رای صادر کرده است، ارائه دهد تا پرونده شما برای رسیدگی فرجامی به وسیله همین دفتر دادگاه به دیوان عالی کشور فرستاده شود.

  شما می توانید با مراجعه به یک سایت معتبر حقوقی از جمله وب سایت تهران لو، اطلاعات دقیق تری راجع به این موضوع به دست آورید.

  آیا شما درباره ی جهات و دلیل های فرجام خواهی اطلاعاتی دارید؟

  آیا شما درباره ی جهات و دلیل های فرجام خواهی اطلاعاتی دارید؟
  آیا شما درباره ی جهات و دلیل های فرجام خواهی اطلاعاتی دارید؟

  – عدم تطابق دادنامه صادر شده با مقررات شرعی و اصول قانونی

  – عدم تطابق دو تا دادنامه درباره یک مسئله یکسان در میان همان طرفین شکایت

  – کمبود تحقیقات و بررسی و یا توجه نکردن به دلیل ها و مدارک

  – رعایت نکردن قوانین و اصول دادرسی

  – نداشتن صلاحیت ذاتی و شایستگی محلی دادگاهی که دادنامه را صادر کرده است.

  اگر شما درباره چگونگی نوشتن درخواست فرجام خواهی و چگونگی رسیدگی به پرونده خود در دیوان عالی کشور می خواهید به اطلاعات درست و دقیقی دست یابید و یا این که چگونه به یک وکیل مدافع خوب و با تجربه دست یابید، شما را به وب سایت تهران لو ارجاع می دهیم.

  آیا می دانید که ماده 477 آئین دادرسی کیفری چگونه اعمال می شود؟

  آیا می دانید که ماده 477 آئین دادرسی کیفری چگونه اعمال می شود؟
  آیا می دانید که ماده 477 آئین دادرسی کیفری چگونه اعمال می شود؟

  هما طور که دیدید، در تیترهای قبل مطالبی را مربوط به پرونده های حقوقی و پرونده های کیفری و شرایط احراز و موفقیت در هر کدام از این دو را بیان و به دقت بررسی کردیم. در این بخش از مقاله می خواهیم ماده 477 از آئین دادرسی کیفری را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. تقاضا داریم تا پایان مطلب همراه ما باشید.

  اعاده دادرسی به وسیله رئیس قوه قضائیه

  اگر آرایی که به صورت حکم قطعی صادر شده باشند و رئیس قوه قضائیه تشخیص دهد که این آرا مخالف شرع و یا بر خلاف قوانین و موازین شرعی باشد، اعاده دادرسی را برای آن پرونده تجویز می کند و آن را به دیوان عالی کشور می فرستد تا در شعبه های قضائی ویژه ای که برای انجام همین کار مستقر شده اند، مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد.

  با کمال تاسف باید بگوئیم که دادرسی برای اعمال کردن ماده 477 به اندازه ای سخت و طاقت فرسا می باشد که گاه پیش آمده است که این رسیدگی به مدت زمان 3 تا 4 سال زمان صرف می کند و در واقع می توان گفت که این طولانی شدن روند بررسی در این مرحله به یکی از مشکلات عمده دستگاه قضائی کشور تبدیل شده است.

  برای اطلاع دقیق از موضوع اعاده دادرسی و اعمال ماده 477 می توانید به وب سایت با تجربه و معتبر تهران لو مراجعه کنید و با مراحل و شرایط کامل آن آشنا شوید.

  آیا می دانید، چه اشخاصی صلاحیت و شایستگی برای درخواست اعمال کردن ماده 477 را دارند؟

  آیا می دانید، چه اشخاصی صلاحیت و شایستگی برای درخواست اعمال کردن ماده 477 را دارند؟
  آیا می دانید، چه اشخاصی صلاحیت و شایستگی برای درخواست اعمال کردن ماده 477 را دارند؟

  در بخش قبلی مقاله، چگونگی و شرایط اعمال کردن ماده 477 را به طور مفصل برای شما شرح دادیم. اما اکنون می خواهیم ببینیم که چه اشخاصی شایستگی اعمال کردن این ماده 477 را دارند. با ما همراه باشید.

  اشخاصی از جمله رئیس دیوان عالی کشور، رئیس سازمان قوه قضایی نیروهای مسلح، دادستان کل کشور و یا رئیس کل دادگستری یک استان اگر به این نتیجه برسند که احکامی که قطعیت یافته اند، مخالف با شرع دین هستند، چه این احکام حقوقی باشند و یا احکام کیفری باشند، با رجوع و استفاده کردن از تبصره 3 از ماده 477 قانون آئین دادرسی کیفری؛ این اجازه را دارند که با اعلام مستندات خود از رئیس قوه قضائیه درخواست کنند که پرونده را با مجوز اعاده دادرسی به دیوان عالی کشور ارجاع دهند.

  شما می توانید برای پیدا کردن سمت های دارای صلاحیت در اعمال ماده 477 و شرح کار ایشان، به وب سایت تهران لو مراجعه کنید.

  آیا می دانید هزینه دادرسی اعمال کردن ماده 477 چقدر است؟ و آیا از مهلت اعمال این ماده آگاه هستید؟

  آیا می دانید هزینه دادرسی اعمال کردن ماده 477 چقدر است؟ و آیا از مهلت اعمال این ماده آگاه هستید؟
  آیا می دانید هزینه دادرسی اعمال کردن ماده 477 چقدر است؟ و آیا از مهلت اعمال این ماده آگاه هستید؟

  در مطالب قبلی از مقاله ی وکیل دیوان عالی کشور به موضوع ماده 477 و افراد دارای صلاحیت انجام این ماده پرداختیم و اشخاصی را برای این کار معرفی کردیم. اما اکنون می خواهیم به این مطلب بپردازیم که آیا این اعمال ماده 477 هزینه مشخصی دارد و این سوال که آیا اعمال این ماده مهلت مقرر شده ای دارد، یا خیر؟ لطفا در این بخش نیز ما را همراهی نمایید.

  بر اساس نظریه ای به شماره۸۴۲۵/۷-۶۱۵/۱۲/۱۳۸ اداره حقوقی که زیر نظر قوه قضائیه می باشد، انجام و اعمال کردن این ماده مهلت زمانی مقرر شده ای را ندارد. به همین صورت در باب هزینه و مخارج خدمات قضائی اعمال ماده 477 مطابق با شماره 9000/1953/100 به تاریخ 17/1/1393 هیچ هزینه ای را شامل نمی شود. برای اطمینان یافتن از این موضوع و موضوعات مشابه قانونی و کیفری می توانید به سایت های معتبر حقوقی از جمله وب سایت معتبر تهران لو مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

  آیا درباره زمان و چگونگی رسیدگی به اعمال کردن ماده 477 اطلاعاتی دارید؟

  آیا درباره زمان و چگونگی رسیدگی به اعمال کردن ماده 477 اطلاعاتی دارید؟
  آیا درباره زمان و چگونگی رسیدگی به اعمال کردن ماده 477 اطلاعاتی دارید؟

  در مطالب بیان شده در تیترهای قبلی مقاله وکیل دیوان عالی کشور، توضیح دادیم که اعمال ماده 477 مربوط به احکامی است که با موازین شرعی و قوانین مدنی کشور مغایرت داشته باشد. اکنون می خواهیم درباره این که رسیدگی به اعمال ماده 477 در چه زمانی و به صورتی انجام می شود، صحبت کنیم. پس به شما سفارش می کنیم که برای آگاهی بیشتر تا پایان مقاله همراه ما باشید.

  در ابتدا بیان می کنیم که اعمال کردن ماده 477 با درخواست کردن متقاضی و همچنین این که مقام های دارای شایستگی کار تشخیص دهند که احکام با موازین شرع و قوانین کشوری در مغایرت می باشد، شروع می شود و سپس رئیس قوه قضائیه دستور اعاده دادرسی پرونده مذکور را تجویز می کند و آن را به دیوان عالی کشور و به شعبه های ویژه ای که به این کار اختصاص یافته اند، ارجاع می دهد.

  در رسیدگی به تقاضای اعمال ماده 477 نیازی به حضور هیچ کدام از دو طرف پرونده و یا وکیل قانونی هیچ کدام ندارد

  در رسیدگی به تقاضای اعمال ماده 477 نیازی به حضور هیچ کدام از دو طرف پرونده و یا وکیل قانونی هیچ کدام ندارد و در واقع می توان گفت که این کار به صورت غیر حضوری انجام می شود. البته هر یک از طرفین پرونده شخصا و یا با داشتن یک وکیل قانونی دادگستری و تنظیم کردن وکالت نامه برای رسیدگی به اعمال ماده 477 در حد پیگیری پرونده مراجعه کنند و همچنین می توانند دفاعیات و لایحه خود را به مسئول این کار ارائه دهند و یا برای به دست آوردن نتیجه و تصمیم قطعی کار، نهایت تلاش خود را به کار گیرند.

  برای این که با شرایط دقیق و جزء به جزء نکات مربوط به نحوه و زمان رسیدگی به درخواست اعاده دادرسی اطلاعات کامل تر و دقیق تری به دست آورید، می توانید به وب سایت معروف و معتبر تهران لو مراجعه کنید.

  پیشنهاد می کنیم از پست شماره تلفن وکیل دیوان عالی کشور دیدن کنید.

  آیا در زمینه ی هیئت عمومی دیوان عالی کشور اطلاعاتی دارید؟

  آیا در زمینه ی هیئت عمومی دیوان عالی کشور اطلاعاتی دارید؟
  آیا در زمینه ی هیئت عمومی دیوان عالی کشور اطلاعاتی دارید؟

  در مقاله وکیل دیوان عالی کشور به نکات زیادی از جمله پرونده های حقوقی و پرونده های کیفری و تفاوت این دو و همچنین شرایط فرجام خواهی و افراد دارای صلاحیت در اعمال درخواست فرجام خواهی و همچنین هزینه و مهلت اعمال ماده 477 به توضیح و تفصیل پرداختیم. اکنون می خواهیم درباره موضوع هیئت عمومی دیوان عالی کشور به طور کامل و دقیق شرح دهیم. پس لطفا تا پایان مقاله با ما همراهی کنید.

  همان طور که ذکر شد؛ ممکن است، شرایطی باشد که در آن برای یک موضوع واحد در شرایط یکسان، دو حکم متفاوت صادر شده باشد.

  برای جلوگیری از این موضوع یعنی تناقض در احکام صادره و به منظور داشتن یک روش یکسانی در محکمه های کل کشور، هیئت عمومی در دو جایگاه شعبه های حقوقی و شعبه های امور کیفری با داشتن رئیس ها و مشاوران و قاضی های دیوان عالی کشور تشکیل شده است که در مواردی که شرایط اعاده دادرسی را احراز کرده اند، به صادر کردن رای نهایی و قطعی اقدام می کنند.

  رای و احکامی که از طریق هیئت عمومی دیوان عالی کشور صادر می شوند، به منزله یک قانون هستند

  رای و احکامی که از طریق هیئت عمومی دیوان عالی کشور صادر می شوند، به منزله یک قانون هستند و می بایست به وسیله کلیه مرجع های قضایی کشور به رسمیت شناخته شوند و قابلیت استناد را داشته باشند و مورد پیروی کامل قرار گیرند.

  البته این نکته مهم قابل بیان است که رای یکپارچگی رویه هیئت عمومی دیوان عالی کشور برای پرونده هایی که پیش تر مورد بررسی قرار گرفته اند و حکم قطعی آن ها صادر شده است، کاملا بی اثر می باشد.

  اگر شرایطی پیش بیاید که در آن یک حکمی که به وسیله دیوان عالی کشور نقض شده باشد، اما دوباره به وسیله دادگاه همعرض همان حکم پیشین تایید شود، در این صورت آن را صدور رای اصراری می نامند و اگر افراد دارای منفعت برای دومین بار در مورد حکم صادر شده تقاضای اعاده دادرسی و یا فرجام خواهی را داشته باشند

  و همچنین دلیل آن صدور رای اصراری را دیوان عالی کشور نپذیرد، در نتیجه این پرونده در هیئت عمومی طرح می شود و به دو نتیجه می رسد.

  اولین نتیجه در این شرایط است که قاضی های هیات عمومی دیوان عالی کشور، استدلال رای اصراری را بپذیرند و آن رای را مورد تایید قرار دهند و دومین نتیجه در این حالت است که آن رای نقض می شود و به شعبه دادگاه همعرض مرجوع می شود.

  کلام آخر

  در اینجا به انتهای نوشتار علمی حقوقی وکیل دیوان عالی کشور رسیدیم. امید داریم تا موارد مختلفی که در قسمت های متنوع مقاله ی وکیل دیوان عالی کشور بیان شد، برای همه ی شما عزیزان مفید بوده باشند و به خوبی با موضوع وکیل دیوان عالی کشور آشنا شده باشید.

  مجددا حضور شما عزیزان توصیه می نماییم که در پرونده های مرتبط با دیوان عالی کشور به دنبال یک وکیل دیوان عالی کشور باشید. وب سایت های معتبر به ارائه و معرفی این وکیل ها می پردازند و همچنین اطلاعات دقیق و کاملی را در این رابطه به مراجعه کنندگان خود ارائه می نمایند.

  بهتر است در این رابطه به وب سایت تهران لو وارد شوید و از تازه ترین اطلاعات و مقاله های وب سایت تهران لو که در زمینه ی وکیل دیوان عالی کشور ارائه شده اند، استفاده نمایید. یکی از بهترین سایت ها برای ارائه ی مشاوره های مختلف حقوقی، وب سایت تهران لو می باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هشدار: کلیه محتوای درج شده در این وب سایت جنبه اطلاع رسانی داشته و ممکن است برخی مطالب به روز یا الزاما صحیح نباشند.

  مطالب محبوب سایت

  مطالب مرتبط

  وکیل ثبتی تبریز

  وکیل ثبتی تبریز

  موضوع بحث این مقاله، وکیل ثبتی تبریز می باشد. لطفا تا انتهای این مبحث حقوقی کاربردی همراه ما بمانید. وکیل ثبتی یکی از انواع وکالت

  نمونه لایحه آزادی مشروط

  نمونه لایحه آزادی مشروط

  با ما همراه شوید تا بیشتر با موضوع نمونه لایحه آزادی مشروط آشنا شوید. یکی از مواردی که در مورد پرونده های در رابطه با