وکیل منابع طبیعی تهران
نیاز به مشاوره در این زمینه دارید؟ نام و شماره تماستون رو وارد کنید تا کارشناسان ما به صورت کاملا رایگان با شما تماس بگیرن وبهتون مشاوره بدن!

  نام و نام خانوادگی


  شماره تماس

  مشاوره گرفتن از وکیل منابع طبیعی تهران قبل از طرح شکایت امور مربوط به منابع طبیعی ضرورت بسیار زیادی دارد. با توجه به اینکه قوانین و مقررات مربوط به منابع طبیعی از جمله مراتع و جنگل ها که دارای مسائل گوناگونی مانند واگذاری، بهره برداری، حفاظت و غیره هستند، باعث شده تا قوانین که بر حوزه منابع طبیعی حاکم و لازم الجرا می باشند به سختی و دشواری مورد شناسایی قرار گیرند.

  در صورتی که به وکیل منابع طبیعی نیاز دارید می توانید با مشاوران سایت تهران لو تماس بگیرید تا از مشاوره ای مفید بهره مند شوید. در این مقاله قصد داریم در مورد منابع حقوقی که به منابع طبیعی مربوط بوده و همچنین تخصص و مهارت هایی که یک وکیل منابع طبیعی باید در این زمینه از آنها برخوردار باشد اطلاعات مفید و جامعی را در اختیار شما قرار دهیم و به پاسخ پرسش های زیر بپردازیم.

  در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

  1. وظایف اصلی و مهم وکیل منابع طبیعی تهران کدامند؟
  2. آیا وکیل منابع طبیعی تهران باید با منابع اصلی طبیعی ایران آشنایی داشته باشد؟
  3. منظور از اصول تشخیص منابع طبیعی چیست؟
  4. ممیزی مراتع به چه معنی می باشد؟
  5. آیا وکیل منابع طبیعی تهران راه سند دار کردن اموال بدون سند را می داند؟
  6. وکیل منابع طبیعی تهران برای رسیدگی به پرونده های اراضی چه نکاتی را مورد توجه قرار می دهد؟
  7. از نظر وکیل منابع طبیعی تهران مهمترین دعاوی مربوط به منابع طبیعی کدامند؟
  8. وکیل منابع طبیعی تهران اراضی ملی را چگونه تعریف می کند؟
  9. ملی بودن اراضی توسط چه کسی تشخیص داده خواهد شد؟
  10. چه کسی اراضی منابع طبیعی را تشخیص می دهد؟
  11. چه شیوه هایی برای تشخیص اراضی ملی شده مورد استفاده قرار می گیرد؟
  12. چه کسانی می توانند به موجب قانون به ملی شدن اراضی اعتراض کنند؟
  13. مشاوره با وکیل منابع طبیعی تهران چه مزایایی را به دنبال خواهد داشت؟

   

  وظایف اصلی و مهم وکیل منابع طبیعی تهران کدامند؟

  وظایف اصلی و مهم وکیل منابع طبیعی تهران کدامند؟
  وظایف اصلی و مهم وکیل منابع طبیعی تهران کدامند؟

  از آنجایی که مجلس قانون گذاری در دوران مشروطیت و زمان های گذشته به وجود آمده به همین جهت لازم است که وکیل منابع طبیعی تهران نخستین منبع قانون گذاری در مورد منابع طبیعی را جستجو کرده و همچنین نسبت به چگونگی قانون گذاری در مجالس و حکومت قدیم آگاهی کامل داشته باشد.

  در حقیقت می توان گفت یکی از وظایف اصلی و مهم وکیل منابع طبیعی این است که دوره های قانون گذاری و نظام حقوقی حاکم بر منابع طبیعی، مراتع و جنگل ها را مورد توجه قرار دهد. این دوره ها به دو قسمت تقسیم می شوند که در ادامه هر یک از آنها را به طور مختصر توضیح خواهیم داد.

  به قوانین دوره مالکیت عمومی و مالکیت خصوصی تا سال 1341 توجه کند:

  در قانون اساسی دوران مشروطیت و الحاقیه آن، تمام قوانین و مقرراتی که به منابع طبیعی و جنگل ها مربوط هستند مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و برای اولین بار به مسئله مراقبت کردن از جنگل ها همیت داده شده است.

  البته باید بگوییم که نخستین چیز مربوط به مدیریت منابع طبیعی مورد قبول واقع شده به سال 1303 شمسی برمی گردد که تحت عنوان جنگل ها هیات وزیران آن را تصویب کردند.

  از زمان دوره مشروطه تا زمانی که قانون ملی شدن جنگل های کشور در سال 1341 به تصویب رسید، دوره مالکیت دولتی یا عمومی و همچنن مالکیت داشتن خصوصی بر جنگل ها و منابع طبیعی حاکمیت داشت. در این دوران، یا دولت ها جنگل ها را تصرف می کردند و یا تحت مالکیت خصوصی قرار می گیرند.

  در سال 1311 قانون مراتع و منابع طبیعی صنعتی و غیر صنعتی به تصویب درآمد و مجاورت دریای خزر به دو قسمت صنعتی و غیر صنعتی تقسیم شد. اولین قانون مربوط به جنگل ها در دی ماه سال 1321 بوده و تصویب آن در مجلس شورای ملی انجام گرفت. در این قانون وزارت کشاورزی وظیفه داشت از جنگل ها مراقبت کرده و بهره برداری از آن را کنترل کند.

  لایحه قانونی جنگل ها و مراتع کشور در سال 1338 تصویب گردید و برای اولین بار نام مرتع در کنار جنگل ها مورد استفاده قرار گرفت. از طرفی دیگر به کویر، بیابان ها و جلوگیری از کندن خارها و بوته های مناطق کوهستانی نیز اهمیت داده شد.

  قوانین دوره ی مالکیت عمومی از سال 1341 تا کنون را بداند:

  در اولین دوره ای که قانون گذاری در کشور به اجرا درآمد، یعنی از زمان آغاز دوره مشروطیت تا سال 1341 با توجه به اینکه دولت بر جنگل ها و مراتع به طور کامل حاکمیت داشت قانون مربوطه به تحقق دست پیدا نکرد.

  اما در انقلاب سفید که مواردی از جمله اصطلاحات اقتصادی ، اجتماعی و ارضی دنبال می شدند توانست در دوره ی دوم پهلوی رشد کند و ملی شدن جنگل ها و مراتع به عنوان یکی از اصول انقلاب ذکر شده به شمار رفت که در ماده 19 تنظیم گردید.

  با توجه به اینکه در سال 1341 قانون ملی شدن جنگل های کشور انجام شد، جنگل های کشور در مالکیت دولت قرار گرفته بودند. از این مدت و به اجرا درآمدن این قانون پس از آن، نظام حقوقی ملی بودن جنگل ها  و منابع طبیعی بر کشور به عنوان یک اصل و قانون به حاکمیت درآمد.

  به طوری که همه مردم باید آن را می پذیرفتند. برای اینکه این قاعده برقرار باشد قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع در سال 1346 نیز تصویب شد و ادبیات حقوقی و قانون گذاری دیگر از اصطلاح منابع طبیعی با پذیرش قانون تاسیس وزارت منابع طبیعی برخوردار بود.

  این وزارت، سازمان جنگلبانی، شیلات، آبزیان و غیره را تحت کنترل خود قرار داد. در سال 1350 هنگامی که قانون نوسازی تشکیلات و مشخص کردن تعهدات سازمان های وزارت کشاورزی و منابع طبیعی مورد قبول واقع شد وزارت منابع طبیعی تضعیف و وزارت کشاورزی با منابع طبیعی با یکدیگر ادغام شدند.

  از قوانین دوره مالکیت عمومی از انقلاب اسلامی تا کنون آگاه باشد:

  پس از اینکه انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و قانون اساسی تنظیم گردید به وضوح دیدیم که در قوانین 45و48و50 منابع طبیعی و مراتع مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفتند، به اندازه ای که جزء یکی از اصول قانون اساسی به شمار آمد و نگهداری از منابع طبیعی و حفاظت از محیط زیست انسانی در جایگاه قانون اساسی قرار گرفت. علاوه براین در سال 1385 نیز تمام قوانین و مقررات دیگری که به جنگل ها و مراتع مربوط بودند پذیرفته شدند.

  بدون شک وکیل منابع طبیعی که به تمام پرونده های مرتبط با منابع طبیعی رسیدگی می کند و در این زمینه مشغول به کار و فعالیت می باشد لازم است که نه تنها بر نحوه وضع کردن قانون به طور کامل مسلط بوده بلکه نسبت به معنی و مفهوم هر یک از ماده ها آگاهی داشته باشد.

  همچنین او باید در حوزه شیوه هایی که اداره ها، وزارتخانه ها و مراجع صالحه مورد استفاده قرار می دهند از تجربه کافی برخوردار باشد. در صورتی که به وکیل منابع طبیعی نیاز دارید می توانید با مشاوران سایت تهران لو تماس بگیرید تا از مشاوره ای مفید بهره مند شوید.

  پیشنهاد می کنیم از مقاله وکیل جنوب تهران دیدن کنید.

  آیا وکیل منابع طبیعی تهران باید با منابع اصلی طبیعی ایران آشنایی داشته باشد؟

  آیا وکیل منابع طبیعی تهران باید با منابع اصلی طبیعی ایران آشنایی داشته باشد؟
  آیا وکیل منابع طبیعی تهران باید با منابع اصلی طبیعی ایران آشنایی داشته باشد؟

  آشنایی وکیل منابع طبیعی تهران با منابع اصلی طبیعی ایران اهمیت بسیار زیادی دارد. هنگامی که او قصد دارد پرونده را به صورت حقوقی پیگیری کند حتما باید صلاحیت های محلی را مورد توجه قرار دهد. منابع طبیعی ایران شامل حوضه ی آبخیز و مناطق اکولوژیکی می باشد.

  حوضه ی آبخیز:

  فضایی می باشد که آبراهه ها آب حاصل از باران را بر روی آن جاری می کنند و به سمت رودخانه، آب انباشت، تالاب، دریاچه و دریا که هر یک از آنها یک خروجی محسوب می شوند منتقل می کند.

  در تعریفی دیگر می توان گفت حوضه ی آبخیز شامل تمام سطحی خواهد شد که آب های سطحی موجود در آن ناحیه به طرف نقطه یا منطقه معینی هدایت می شود.

  منظور آبخیزداری به طور مداوم برنامه ریزی کردن و به اجرا درآوردن کارهای مورد نیاز برای مدیریت منابع حوضه های آبخیز از جمله طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی می باشد. به طوری که در منابع آب و خاک تاثیرات غیر مثبت را به وجود نخواهد آورد.

  در حقیقت باید گفته شود آبخیزداری برای اینکه از منابع طبیعی محافظت کرده و آنها را به درستی و با دوام مورد استفاده قرار دهد حوزه را طراحی و کنترل خواهد کرد.

  با توجه به اینکه وزارت نیرو تقسیمات آب را انجام داده فضای حوضه های آبخیز ایران از حوضه هایی چون حوضه دریای خزر به همراه 7 حوضه کوچکتر، حوضه آبخیز خلیج فارس و دریای عمان به همراه 9 حوضه کوچکتر، حوضه آبخیز دریاچه ارومیه، حوضه آبخیز فلات مرکزی به همراه 9 حوضه کوچکتر، حوضه آبخیز مرزی شرق به همراه 3 حوزه کوچکتر و حوضه آبخیز قره قوم برخوردار می باشد که با مساحت کل کشور مساوی است.

  منطقه های اکولوژیکی کشور:

  منطقه های اکولوژیکی کشور:
  منطقه های اکولوژیکی کشور:

  با توجه به اینکه مناطق جغرافیایی شمال و جنوب کشور از نظر وجود دشت ها، میزان ارتفاعات و همچنین شرایط آب و هوایی با یکدیگر تفاوت بسیار زیادی دارند، باعث شده تا سرزمین ایران متنوع تر دیده شود. به طوری که مناطق رویشی و تعداد زیادی از گونه های گیاهی در آن قرار گرفته اند. از نواحی اکولوژیکی کشور می توان به مناطقی از جمله خزری، تورانی، زاگرس، خلیج فارس عمانی و ارسباران اشاره کرد.

  همانطور که اشاره کردیم وکیل مناع طبیعی باید با منابع اصلی طبیعی کشور نیز آشنایی کامل داشته باشد. در صورتی که به وکیل منابع طبیعی نیاز دارید می توانید با مشاوران سایت تهران لو تماس بگیرید تا از مشاوره ای مفید بهره مند شوید.

  منظور از اصول تشخیص منابع طبیعی چیست؟

  منظور از اصول تشخیص منابع طبیعی چیست؟
  منظور از اصول تشخیص منابع طبیعی چیست؟

  به مجموعه ای از اقدامات قانونی که برای مورد شناسایی قرار دادن، تشخیص و جداسازی اراضی ملی از جمله جنگل ها، مراتع، بیشه های طبیعی و اراضی جنگلی موضوع ماده یک قانوم ملی شدن جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام گرفته و به تفکیک و نشان دادن رمز همیشگی میان اراضی ملی و مستثنیات اشخاص، باطل شدن سند مالکیت قبلی و دریافت سند مالکیت اراضی ملی به نام دولت خواهد بود.

  در حقیقت می توان گفت منظور از تشخیص ثبت حقایق داخلی و خارجی منبع طبیعی، نوع منبع، میزان مشخصات و مساحت و غیره می باشد.

  ممیزی مراتع به چه معنی می باشد؟

  ممیزی مراتع به چه معنی می باشد؟
  ممیزی مراتع به چه معنی می باشد؟

  اداره کل منابع طبیعی استان وظیفه دارد حق استفاده دامدار را از مرتع به طور دقیق تعیین کند. اصل 45 قانون اساسی منابع طبیعی به این صورت بود که منابع طبیعی در اختیار حکومت اسلامی قرار داده شد.

  در حقیقت منظور از اختیار حاکمیت می باشد. یکی از نمونه های آشکار اعمال حاکمیت بر منابع طبیعی در ماده 2 قانون حفاظت جنگل ها مصوب 1346 به تحقق دست یافت. نگهداری، احیا، تصحیح و توسعه برداری از جنگل و مراتع و پیشه های طبیعی و اراضی جنگل ملی شده مربوط به دولت را سازمان جنگلبانی ایران به عهده دارد.

  از نظر حقوقی از دو جهت مدنی و کیفری اعمال حاکمیت امکان پذیر خواهد بود. هنگام عمل احتمال اینکه اقداماتی از جمله به اجرا درآمدن طرح های اصلاح، توسعه بهره برداری و حمایت قضایی در مواردی پیش از تشخیص رسمی انجام بگیرد وجود خواهد داشت که به عنوان اعمال حاکمیت محسوب شده است.

  به دلیل اینکه پایه و اساس این بوده که با وضع کردن قانون حاکمیت دولت از قبل به اثبات رسیده است. با توجه به ماده قانون حفاظت به تصرف درآوردن منابع طبیعی مجازات حبس را در پی خواهد داشت.

  اگر به وکیل منابع طبیعی نیاز دارید ا مشاوران سایت لو تماس بگیرید.

  آیا وکیل منابع طبیعی تهران راه سند دار کردن اموال بدون سند را می داند؟

  آیا وکیل منابع طبیعی تهران راه سند دار کردن اموال بدون سند را می داند؟
  آیا وکیل منابع طبیعی تهران راه سند دار کردن اموال بدون سند را می داند؟

  در صورتی که وکیل منابع طبیعی تهران در مورد تمام ماده ها و قوانین اطلاعات کافی داشته باشد بدون شک بهترین راه  برای سند دار کردن امولی که بدون سند می باشند را پیشنهاد خواهد داد.

  تصویب قانون ثبت در سال 1310 بود. در قسمتی از این قانون تعیین کرده بودند که تمام املاکی موجود در کشور باید به ثبت رسیده و برای آن دسته از اموالی که غیر منقول هستند سند رسمی صادر گردد. علاوه براین همه ارگان های دولتی و محاکم تنها کسانی که دارای سند رسمی بودند را به عنوان مالک می شناختند.

  قطعا افراد تا به امروز در مورد زمین هایی که به چند نفر دیگه فروخته شدند چیزهایی را شنیده اند. معمولا این زمین ها کاملا بدون سند می باشند و باعث به وجود آمدن یک سری از مشکلات برای مردم و قوه قضاییه خواهند شد. به همین جهت نباید بدون دیدن سند ملکی که قصد خریداری آن را داریم هزینه ای را پرداخت کنیم.

  در سال 1365 و 1370 برای تنظیم و تعیین تکلیف کردن ساختمان ها، زمین های کشاورزی و باغ هایی که بدون سند بودند یا از طریق قانون امکان صادر کردن سند برای آن وجود نداشت، ماده های 147 و 148 قانون ثبت اسناد و املاک تصحیح شدند.

  مهلت اجرای این ماده ها

  مهلت اجرای این ماده ها به دلیل انتقاداتی که به آنها وارد کرده بودند چندین دفعه تمدید گردید و در آذرماه سال 1383 مهلت آن به اتمام رسید. قانون تعیین تکلیف اراضی و ساختمان های بدون سند رسمی به منظور اصلاح، تکمیل و برطرف کردن موانع یا مشکلات دو ماده مذکور را تصویب کرد.

  مهلت به اجرا درآوردن ماده های 147 و 148 قانون ثبت اسناد و املاک در آذرماه سال 1383 تمام شد. اما تمام مشکلات به طور کامل برطرف نشده بودند و تعداد زیادی از املاک همچنان مشکل سند داشتند. به غیر از آن مشکلات، چگونگی تصحیح کردن ماده های ذکر شده خود مشکلات دیگری را نیز به جود آورده و شرایطی برای سوء استفاده فراهم شده بود.

  پس از گذشت چند سال لایحه تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های بدون سند رسمی، برای تصحیح ماده های 147 و 148 قانون ثبت ارائه گردید تا نه تنها مشکلات قانون قبلی حل شوند بلکه راهی برای برطرف کردن مشکل املاک بدون سند نیز وجود داشته باشد.

  وکیل منابع طبیعی تهران برای رسیدگی به پرونده های اراضی چه نکاتی را مورد توجه قرار می دهد؟

  وکیل منابع طبیعی تهران برای رسیدگی به پرونده های اراضی چه نکاتی را مورد توجه قرار می دهد؟
  وکیل منابع طبیعی تهران برای رسیدگی به پرونده های اراضی چه نکاتی را مورد توجه قرار می دهد؟

  وکیل منابع طبیعی تهران نکات بسیار مهم رویه قضایی در مورد چگونگی رسیدگی به پرونده های مربوط به اراضی را مورد توجه قرار می دهد که شامل موارد زیر می شود:

  سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تشخیص اولیه اراضی را اعمال خواهد کرد که در هر یک از حوزه های ثبتی سازمان منابع طبیعی متصدی تشخیص اراضی ملی کنونی است.

  اولین اعتراض به تشخیص، در صلاحیت کمیسیون ماده واحده قانون مشخص کردن تکلیف اراضی که اختلافی هستند مسئله اجرای ماده 56 قانون ملی شدن جنگل ها و مراتع بوده و نظر کمیسیون وصف شده قبلا در مراجع قضایی قابلیت اعتراض را داشتند که با توجه به تبصره یک ماده 9 قانون مربوط به بالا رفتن میزان بهره وری دادگاه خاصی می باشد که به عنوان مرجع اعتراض به این تشخیص به شمار می آید. رئیس قوه قضائیه در مرکز هر یک از استان ها آن را با این هدف تشکیل داده است.

  تمام زمین هایی که در سطح کل کشور قرار گرفته اند دارای مالک می باشند

  در حال حاضر تمام زمین هایی که در سطح کل کشور قرار گرفته اند دارای مالک می باشند. به طور که آن بخش هایی که قبل از ملی شدن قانون جنگل ها و مراتع در تاریخ 27/10/1341 اشخاص آنها را احیا کردند و با وجود اینکه پس از آن دولت آنها را به اشخاص واگذار کرد ملک شخصی به حساب خواهند آمد.

  بخش بزرگی از زمین های کشور که از مراتع، بیشه زار و جنگل برخوردار می باشد با توجه به قانون ملی شدن جنگل ها و مراتع که در تاریخ 27/10/1341 به تصویب رسید ملی به شمار می آید که دولت به عنوان انفال آنها را در اختیار دارد.

  بخش دیگری از زمین ها شامل داخل محدوده شهر و خارج محدوده جزئی از زمین های موات بوده که آنها نیز دولتی محسوب می شوند. به همین جهت حیازت مباحات و تحجیر اموال غیر منقول که در ق م آن را پیش بینی کرده بودن از نظر عقلی هیچ گونه صحتی ندارد به دلیل اینکه هر یک از زمین ها دارای مالک هستند.

  در بعضی از قوانین به عنوان یک مورد استثناء مشاهده کرده ایم که مقنن، پیش بینی محرومیت حقوق مالکانه به منظور اجرا کردن طرح را بدون هر گونه انحراف یا خطایی انجام داده است.

  بند 9 ماده 50 قانون برنامه و بودجه کشور

  در بند 9 ماده 50 قانون برنامه و بودجه کشور ذکر شده، زمین هایی که در بیرون از محدوده شهرها و در طول مسیر ره های اصلی، فرعی، خطوط مواصلاتی، برق، مجاری آب، لوله های نفت و گاز قرار دارند با رعایت کردن تمام موارد و الزاماتی که هیات وزیرات مشخص خواهد کرد دولت آن را مورد استفاده قرار می دهد و از بابت این حق ارتفاق هیچ گونه هزینه ای پرداخت نمی گردد.

  در این ماده قانونی آورده شده است که محرومیت حقوق مالکانه به صورت کاملا رایگان خواهد بود به طوری که حتی هیچ جریمه ای نیز پرداخت نمی شود.

  زمین های بایر و دایر صاحبان ملک که پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان سال 1359 در نواحی غیر کردنشین و تا پایان سال 1363 در نواحی کردنشین قرار گرفته بودند به غیر مالکین داده شد.

  آنها به صورت موقتی تا سال 1365 بر روی زمین ها به کشت و کار مشغول بودند. پس از آن با توجه به تصویب مجلس شورای اسلامی در تاریخ 8/8/1365 هیئت های هفت نفره به صورت بیع شرط اراضی را به آنها واگذار کردند که به زمین های کشت موقت نامیده شده است. این زمین ها که اغلی آنها دایر بودند به 850 هکتار در سراسر کشور رسیده است.

  از نظر وکیل منابع طبیعی تهران مهمترین دعاوی مربوط به منابع طبیعی کدامند؟

  از نظر وکیل منابع طبیعی تهران مهمترین دعاوی مربوط به منابع طبیعی کدامند؟
  از نظر وکیل منابع طبیعی تهران مهمترین دعاوی مربوط به منابع طبیعی کدامند؟

  به گفته وکیل منابع طبیعی تهران در چند سال اخیر به دلیل اینکه میزان ارزش ملک و زمین افزایش پیدا کرد، تعداد زیادی از صاحبان ملک و سازمان های زیر مجموعه وزارت جهاد و کشوری دعاوی مربوط به زمین های موات، دعاوی منابع طبیعی و دعاوی زمین شهری را مورد توجه قرار دادند.

  در این حوزه قوانین اصلی از جمله قانون مدنی، قانون ثبت و الحاقات و پیوست های آن، قوانین موضوعه از جمله قوانین اصلاحات ارضی، اراضی موات شهری و غیر شهری، منابع طبیعی و ملی شده، قوانین تغییر کاربری به منظور باطل کردن مالکیت اختصاص یافته اشخاص وضع شده اند.

  دعاوی مربوط به منابع طبیعی شامل موارد زیر می شود.

  • دعاوی اعتراض کردن به رای صادر شده توسط کمیسیون ماده 12 قانون زمین شهری و یا باطل کردن رایی که کمیسیون ماده 12 قانون زمین شهری و دعاوی دیگر مربوط به زمین های موات شهری صادر کرده است.
  • دعاوی اعتراض کردن به رای هیات 7 نفره واگذار شدن زمین در مقایسه با زمین های موات و بایر و همچنین دعاوی باطل کردن رای هیات 7 نفره نیز به عنوان یکی از این دعاوی محسوب می گردد.
  • یکی دیگر از دعاوی زمین های بیرون از محدوده شهری به عنوان دعاوی اعتراض کردن به رای صادر شده توسط قاضی هیات ماده واحده قانون مشخص کردن تکلیف زمین های اختلافی مسئله به اجرا درامدن ماده 56 قانون جنگل ها و مراتع، دعاوی باطل شدن رای و صادر کردن حکم بر علیه سازمان کل منابع طبیعی می باشد. در این نوع دعاوی که اسناد و مدارک مربوط به هر دعوا با یکدیگر تفاوت دارند ابتدا در هیات رسیدگی به اختلاف موضوع ماده 6 اصول و قوانین اصلاحی تصویب شده سال 1390 پیش بینیشده که آن دسته از کسانی که به تشخیص منابع ملی اعتراض دارند باید اعتراض خود را در فرم های خاصی تنظیم کرده و به همراه مدارک و اسناد مورد نیاز به دبیرخانه هیات استقرار یافته در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مرتبط با آن تحویل داده و شماره و تاریخ ثبت آن را دریافت خواهند کرد.

  در صورتی که به وکیل منابع طبیعی نیاز دارید با مشاوران سایت لو تماس بگیرید.

  وکیل منابع طبیعی تهران اراضی ملی را چگونه تعریف می کند؟

  وکیل منابع طبیعی تهران اراضی ملی را چگونه تعریف می کند؟
  وکیل منابع طبیعی تهران اراضی ملی را چگونه تعریف می کند؟

  وکیل منابع طبیعی تهران اراضی ملی را اینگونه تعریف می کند تمام زمین های ملی که محل قرارگیریآنها در خارج از محدوده شهری می باشد به اداره منابع طبیعی تعلق دارند و آنهایی که در درون محدوده شهری قرار گرفته اند به سازمان مسکن و شهرسازی تعلق خواهند گرفت. زمین هایی که انسان هیچ گونه مداخلی در آنها نداشته و شکل اولیه و طبیعی خود را از دست نداده اند جزء زمین های ملی به شمار می آیند.

  اما در صورتی که بر روی یکی از زمین ها کارهای کشاورزی و غیره انجام شده باشد به آن زمین احیا شده می گویند. باید این نکته را مورد توجه قرار داد که براساس تصویب قانون ملی شدن جنگل های کشور در سال  1341 قدمت احیا زمین ملاک تشخیص می باشد و سند مالکیتی که بدون احیا است هیچ اعتباری نخواهد داشت.

  به این معنی که اگر احیا شدن زمین درست قبل از تاریخ تصویب قانون ملی شدن جنگل ها جزء اراضی ملی به حساب نخواهد آمد. هنگامی که یک زمین قبل از ارزیابی و طی کردن مراحل در گروه اراضی ملی قرار داده شود این اعتراض با توجه به قانون آگهی می شود و دوره زمانی معینی به عنوان فرصت اعتراض برای شخص ثالت مورد پذیرش قرار می گیرد.

  در صورت نیاز داشتن به وکیل منابع منابع طبیعی می توانید با مشاوران سایت لو تماس بگیرید.

  ملی بودن اراضی توسط چه کسی تشخیص داده خواهد شد؟

  لازم است در این مقاله این نکته را نیز یادآوری کنیم که تنها از طریق کمیسیون ماده 56 منابع طبیعی ملی بودن اراضی تشخیص داده می شود. اگر یک زمین با توجه به این ماده کمیسیون جزء زمین های ملی محسوب شود فرد هیچ گونه اختیاری نسبت به آن ملک یا زمین ندارد و در دسته املاک دولتی قرار خواهد گرفت.

  برای اینکه به این رای صادر شده اعتراض شود باید به کمیسیون ماده واحده استقرار یافته در اداره منابع طبیعی مراجعه شود و در صورتی که در این مرحله به حل و فصل اختلافات رسیدگی نگردد، می توان به دادگستری که محل حل شدن اختلافات نهایی می باشد مراجعه کرد.

  کارشناسان رسمی دادگستری این صلاحیت را دارند که زمین های ملی را از زمین های احیا شده تشخیص دهند. اما معیارهایی نیز موجود بوده که با تکیه بر آنها امکان تشخیص هر یک از این دو وجود خواهد داشت.

  چه کسی اراضی منابع طبیعی تشخیص می دهد؟

  چه کسی اراضی منابع طبیعی تشخیص می دهد؟
  چه کسی اراضی منابع طبیعی تشخیص می دهد؟

  وزارت جهاد سازندگی با رعایت مواردی که در قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع تعریف شدند منابع ملی و مستثنیات ماده 2 قانون ملی شدن جنگل ها و مراتع را تشخیص خواهد داد.

  شش ماه پس از اینکه اخطار به صورت کتبی داده شد و یا ارائه دادن آگهی با استفاده از روزنامه های کثیر الانتشار مرکز و یکی از روزنامه های محلی و وسایل دیگر مناسب محلی، اداره های ثبت وظیفه دارند پس از اینکه مهلت تعیین شده به پایان رسید در صورتی که هیچ گونه اعتراض کننده ای با توجه به اعلام وزارت جهاد سازندگی وجود نداشت برای صادر کردن سند مالکیت به نام دولت جمهوری اسلامی ایران اقدام به عمل آورند.

  براساس ماده 1:

  اعتراض کنندگان قادر هستند پس از اخطار و آگهی داده شده توسط وزارت جهاد سازندگی اعتراض های خود را با ارائه دادن دلایل مثبت به منظور رسیدگی به هیات ذکر شده در قوانین تعیین و تکلیف مین های اختلافی مسئله به اجرا درآمدن ماده 56 قانون جنگل ها و مراتع به تصویب رسیده در تاریخ 22/6/1367 مجلس شورای اسلامی تحویل دهند. صادر شدن سند مالکیت به نام دولت جمهوری اسلامی ایران از مراجعه اعتراض کننده به هیات مذکور جلوگیری نخواهد کرد.

  براساس ماده 2:

  عبارت وزارت کشاورزی در انتهای ماده واحده قانون تعیین تکلیف اراضی اختلافی موضوع اجرای ماده 56 قانون جنگل ها و مراتع تصویب شده در تاریخ 22/6/1367 مجلس شورای اسلامی و ماده 6 انتهای آن به وزارت جهاد سازندگی دچار دگرگونی شده و کمیسیون موضوع ماده واحده هنوز به اعتراض های اجرای ماده 56 قانون جنگل ها و مراتع رسیدگی خواهد کرد.

  اگر به وکیل منابع طبیعی نیاز دارید با مشاوران سایت لو تماس حاصل فرمایید.

  چه شیوه هایی برای تشخیص اراضی ملی شده مورد استفاده قرار می گیرد؟

  چه شیوه هایی برای تشخیص اراضی ملی شده مورد استفاده قرار می گیرد؟
  چه شیوه هایی برای تشخیص اراضی ملی شده مورد استفاده قرار می گیرد؟

  همانطور که در قسمت مقاله اشاره کردیم زمین هایی که احیا شده هستند را می توان با استفاده از سند مالکیت در اختیار افراد قرار داد. اما وکیل منابع طبیعی تهران به منظور تشخیص دادن این زمین ها لازم است که نکاتی را مورد توجه قرار دهد که شامل موارد زیر می شود:

  در صورتی که در زمین ها کارهای کشاورزی و باغبانی به انجام رسیده باشد، این مورد به عنوان ارتجاع یافته به حساب می آید. باید این نکته را نیز مورد توجه قرار داد فعالیت هایی که مورد نیاز اعمال های کشاورزی و زراعی شناخته شده اند در این بخش صدق خواهد کرد.

  زمین هایی که در منطقه ی اراضی یک روستا قرار گرفته اند و یا قسمتی از مزارع به شمار می آیند.

  زمین هایی که مداخله ها و دستکاری های پیش کشاورزی و یا آماده سازی بر روی آنها اعمال شده است.

  زمین هایی که شیب آنها خارج از حد مناسب نمی باشند و از قابلیت کشت برخوردار هستند.

  زمین هایی که امکان کشت و آبیاری آنها وجود دارد و از تعیین کردن مرز ثبتی و یا متداول برخوردار می باشند.

  زمین هایی که در مسیر آنها جوی های قدیمی جاری بوده یا قبل از این سرازیر شده و در حال حاضر می توان اثرات آن را به وضوح مشاهده کرد.

  زمین هایی که در آنها درختانی با قدمت بالا و مسیر آبیاری وجود داشته باشد.

  زمین هایی که در قسمت بالایی آنها مسیر آب بوده و در واقع در زیر جریان آب قرار گرفته اند.

  مشاهده احیا قدیمی

  زمین هایی که در تصویرهای هوایی بتوان با استفاده از استرئوسکوپ احیا قدیمی در آنها را مشاهده کرد که این موضوع به تشخیص کارشناس صالح مربوط بوده و باید به آن رسیدگی کند.

  آن دسته از زمین هایی که در نقشه های هوایی محل قرارگیری آنها در قسمت زرد یعنی زمین های زراعی باشد. لازم است این نکته را ذکر کنیم که کارشناسان باید این مورد را تشخیص دهند.

  زمین های که شرایط فعلی آنها به گونه ای ثابت خواهد کرد که قبلا فعالیت های کشاورزی و زراعی بر روی آنها انجام گرفته بود شواهد مختلفی از جمله وضعیت خاک، مسیرهای آبیاری، اندازه شیب و غیره این مطالبه را بیان خواهد کرد.

  زمین هایی که از نظر عرفی و محلی امکان قرار دادن آنها در گروه مراتع وجود نداشته باشد.

  زمین هایی که تقسیم بندی شده اند و طول عمر هر یک از آنها به طور دقیق مشخص باشد.

  زمین هایی که در قسمتی از آنها خرمن هایی که سن آنها بالا بوده و قدیمی می باشند وجود دارد.

  زمین هایی که از مسیرهای عبور قدیمی شده برخوردار می باشند و به طور دقیق مشخص باشد که چنین مسیرهایی سال ها قبل به منظور رفت و آمد زراعی به کار برده می شدند.

  زمین هایی که در گروه باغ ها قرار گرفته می شوند باید در آنها درختانی با قدمت بالا وجود داشته باشد.

  زمین هایی که از فعالیت های کشاورزی انجام شده بر آنها از پوشش گیاهی برخوردار شدند.

  زمین هایی که بدون پوشش های گیاهی مرتعی و با طول عمر بسیار بالا می باشند.

  موفقیت در در جلسه های رسیدگی در مراجع قضایی

  وکیل منابع طبیعی تهران به دلیل اینکه بر قوانین، مقررات و آیین نامه های مربوط به دعاوی منابع طبیعی مسط می باشد قادر خواهد بود در جلسه های رسیدگی در مراجع قضایی به موفقیت دست پیدا کند و موکل را به نتیجه مورد نظر خود برساند.

  او نه تنها در شکل وکالت می تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد بلکه با گرفتن مشاوره از او می توان از بهترین راهکارها نیز آگاهی های لازم را به دست آورد.

  وکیل منابع طبیعی باید ازتمام قوانین و آیین نامه های مختص دعاوی منابع طبیعی از جمله قانون ملی شدن جنگل های کشور، آیین نامه های اجرایی قانون ملی شدن جنگل ها، قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع، آیین نامه اجرایی ماده 56 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع و بسیاری از موارد دیگر به طور کامل مطلع بوده تا در دعاوی منابع طبیعی شرایط به موفق رسیدن برای او فراهم گردد.

  اگر به وکیل منابع طبیعی نیاز دارید با مشاوران سایت لو تماس حاصل فرمایید.

  چه کسانی می توانند به موجب قانون به ملی شدن اراضی اعتراض کنند؟

  چه کسانی می توانند به موجب قانون به ملی شدن اراضی اعتراض کنند؟
  چه کسانی می توانند به موجب قانون به ملی شدن اراضی اعتراض کنند؟

  زارعینی که مالک اراضی نسق می باشند: افرادی که به دلیل اجرای قوانین اصلاحات ارضی مرتبط با دوران پیش از انقلاب زمینی در اختیار آنها قرار گرفته است.

  کسانی که مالک هستند: اشخاص حقیقی یا حقوقی که با توجه به قوانین مالک زمین می باشند.

  کسانی که مالک باغ ها و تاسیسات می باشند: آن دسته از افرادی که ادعا کننده مالکیت عرصه و اعیان باغ ها و تاسیسات هستند.

  موسسات دولتی و همچنین سازمان ها قادر هستند به موجب قانون به ملی شدن اراضی اعتراض داشته باشند. در صورتی که از طرف معترضان هیچ گونه اعتراضی صورت نگیرد و پس از تشخیص دادن منابع ملی با مورد توجه قرار دادن تشریفات مخصوص، با نمایندگی وزارت جهاد کشاورزی و در نواحی آزاد تجاری صنعتی و همچنین نواحی خاص اقتصادی با نمایندگی سازمان منطقه سند مالکیت به نام دولت جمهوری اسلامی ایران صادر خواهد شد.

  برای اعتراض به ملی شدن اراضی و دعاوی مربوط به آن، به دلیل قوانین های متعدد و عدم شیوه قضایی انسجام یافته و یکسان از پیچیدگی بسیار زیادی برخوردار است که بدون استفاده از وکیل های متخصص و مجرب نمی توان به نتیجه مطلوبی دست پیدا کرد. بنابراین در صورتی که به وکیل منابع طبیعی نیاز دارید با مشاوران سایت لو تماس حاصل فرمایید.

  مشاوره با وکیل منابع طبیعی تهران چه مزایایی را به دنبال خواهد داشت؟

  مشاوره با وکیل منابع طبیعی تهران چه مزایایی را به دنبال خواهد داشت؟
  مشاوره با وکیل منابع طبیعی تهران چه مزایایی را به دنبال خواهد داشت؟

  همانطور که می دانید دعاوی اراضی ملی بسیار مبهم و پیچیده می باشند و همچنین از قوانین بسیار زیاد و شرایط خاصی برخوردار هستند. به همین جهت قبل از اینکه هر اقدامی صورت بگیرد لازم است که ابتدا با کارشناسان و وکلای مربوطه مشاوره ای داشته باشید.

  برای اعتراض کردن به آرایی که کمیسیون اراضی ملی منابع طبیعی صادر می کنند که اگر با مشاوره حقوقی رایگان در مورد این مسئله مشورت کنید و همچنین پرونده خود را به او بسپارید قادر خواهید بود در کوتاه ترین زمان ممکن به موفقیت و اهداف مورد نظر خود دست پیدا کنید.

  از دیگر مزایای مشاوره با وکیل منابع طبیعی تهران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فرد نسبت به قوانینی که با موضوع مورد مشاوره مرتبط هستند آگاه خواهد شد.
  • افراد با مشاوره گرفتن در زمان صرفه جویی خواهند کرد و باعث می شود تا خیلی سریع به درخواست های آنها رسیدگی شود.
  • با پرداخت کمترین هزینه می توان تجربه و دانش وکیل منابع طبیعی را مورد استفاده قرار داد و از صرف هزینه های اضافی و بیهوده که ممکن است در آینده مجبور آنها شویم جلوگیری کنیم.
  • به منظور انجام امور اقتصادی و غیر انتفاعی از نظر مادی و معنوی هیچ گونه ضرری ایجاد نخواهد شد.
  • هنگام رسیدگی به اراضی ملی می توان به سود و منفعت بیشتری دست پیدا کرد.
  • یکی دیگر از مزیت های داشتن وکیل منابع طبیعی این است که تصمیمات را با توجه به قوانین خواهد گرفت.

  در صورتی که به وکیل منابع طبیعی نیاز دارید با مشاوران سایت لو تماس حاصل فرمایید.

  Share:

  اشتراک گذاری در facebook
  Facebook
  اشتراک گذاری در twitter
  Twitter
  اشتراک گذاری در pinterest
  Pinterest
  اشتراک گذاری در linkedin
  LinkedIn

  ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  کسب و کار آنلاینت رو

  Social Media

  هشدار: کلیه محتوای درج شده در این وب سایت جنبه اطلاع رسانی داشته و ممکن است برخی مطالب به روز یا الزاما صحیح نباشند.

  Most Popular

  On Key

  Related Posts

  وکیل برای اعسار

  وکیل برای اعسار

  همراه ما باشید تا بیشتر با موضوع وکیل برای اعسار آشنا شوید. عموما اگر شما هم در دسته ی افرادی